Reklaame ja nende kontseptsioone testides on veinireklaami peetud piimareklaamiks, jogurtireklaami pigem mahla omaks. Et reklaam tema loojate või tellijate arusaamade kohaselt efektiivse reklaami tingimustele vastab, pole edukuse garantii. Tagala kindlustab vaid sihtgrupi arvamus.
Reklaami saab testida mitme meetodiga.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Reklaamide analüüs fookusgruppides.
Mõistlik kasutada siis, kui soovite peale reklaamide või nende kontseptsioonide testimise saada ka teiste valdkondade kohta strateegilist infot.
Fookusgruppides analüüsitakse põhjalikult läbi iga reklaam, st saadakse palju kvalitatiivset infot. Samas ei anna see metoodika usaldusväärset statistikat, pigem tendentse.
Olenevalt kasutatud fookusgruppide arvust ( üldjuhul 2--4) ning sihtgrupi keerukusest võib taolise uuringu hind jääda vahemikku 25 000--55 000 krooni.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Reklaamide kvantitatiiv-kvalitatiivuuring -- in hall testid.
Soovitav kasutada siis, kui on olemas mitu erinevat reklaami või nende toorvarianti (enamkasutatav trüki- ja välireklaami puhul).
Äsjakirjeldatud test viiakse tavaliselt läbi 100--200 sihtgrupi liikmega. Reklaamieelarvest peaks selle testi läbiviimiseks arvestama 30 000--60 000 krooni.
Reklaamide kombineeritud testimine.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Selle kolmest uuringust koosneva tsükli edukalt läbinud reklaam tagab brand'ile edu (eeldusel, et toode ja selle jaotus on tasemel). Testiseeria puhul intervjueeritakse 450--550 sihtgrupi inimest, kasutades nii otseseid kui ka kaudseid meetodeid. See on 120 000--150 000kroonine väga põhjalik ja kindlaid garantiisid tagav reklaamiuuringu tsükkel.
Efektiivne reklaam peab olema tarbijale
uudne/originaalne
Artikkel jätkub pärast reklaami
veenev
arusaadav
Artikkel jätkub pärast reklaami
meeldiv
Autor: Tiia Laul