Kunagi oma elu jooksul on arvutit kasutanud 42 Eesti 15?74 aastasest elanikkonnast, sh uuringule eelnenud nädala jooksul 28 elanikest (nn sagedased kasutajad), selgus Emori jaanuaris korraldatud uuringust. Arvutikasutajate osakaal on suurem kõrgharidusega inimeste ja eestlaste seas. Noorimas vanuserühmas ja eelkõige õpilaste seas on sagedasi arvutikasutajaid kõige rohkem ? üle poole 15?24aastastest ja 64 õpilastest olid seda kasutanud uuringule eelneval nädalal.
Eeldatavasti osalt tänu tiigrihüppe kampaaniale kasutavad arvutit suhteliselt võrdselt nii pealinna kui ka maakonnakeskuste elanikud. Keskmisest väiksem oli sagedaste arvutikasutajate hulk vaid Lääne-Eestis ja Virumaal. Kodus omab arvutit 18 15?74aastastest elanikest. Üsna ootuspäraselt on arvutiomanikke rohkem kõrgema sissetulekuga peredes. Keskmisest enam omavad kodus arvutit ka õpilased, kõrgharidusega inimesed ning Tallinna elanikud. Lähima aasta jooksul kavatseb kas arvuti soetada või olemasolevat täiendada üle viiendiku elanikest. Neid, kel arvutit veel ei ole ja kavatsevad selle soetada, on 16. Peredest, kus arvuti on juba olemas, kavatseb seda täiendada või uuendada üle poole.
Andmed põhinevad Emori e-seirel, mis viiakse läbi CAPI metoodikaga (computer aided personal interviewing) omnibuss-tüüpi uuringu raames. E-seire on uuring, milles küsitakse eratarbijatelt arvuti omamise ja sellega seonduva, interneti kasutamise ja e-kaubanduse kohta. Uuringu sihtrühma kuuluvad 15?74aastased Eesti elanikud. Ühe uuringu valimi suurus on 500 inimest, siin esitatud tulemused kajastavad 1000 vastaja andmeid.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Autor: Ülle Pärnoja