Ülo Toomsalu • 21. märts 2000 kell 6:05

Venemaa nafta ummistab Eesti raudteid

Kõrged kütusehinnad ning kütuse ekspordimaksu tõus ahvatlevad Vene naftatootjaid eksportima hiigelkoguseid, mistõttu Eestis ootab raudteel praegu ümberlaadimist 26 rongitäit, kirjutab Postimees.

26 rongitäit on ligi 1600 vagunit, lisaks on umbes sama palju vaguneid veel sadamate ja terminalide territooriumidel. Ronge tuleb pidevalt juurde, sest suured firmad laadivad rongitäie ümber mõne tunniga.

Eesti Raudtee peadirektori Parbo Juchnewitschi sõnul on praegu raudteedel juba 26 mahajäetud rongi, mis ähvardab muuta raudtee ummikuks. '35 mahajäänud rongi tähendaksid, et me oleme lämbumas, aga ka praegu on seis väga raske,' tõdes Juchnewitsch, lisades et iga rong nõuab valvet, ka kipuvad need tilkuma ja seetõttu loodust saastama.

Raudtee uurib praegu ka võimalust, kuidas oma partnereid tropi eest karistada. Ehkki raudtee tulud on küll suurenenud, meeldiks raudteelastele rohkem, kui kütusetarned oleksid ühtlased, mitte hooajalised.

Raudteevagunite kuhjumise põhjuseks on kütuse kõrge hind maailmaturul, mis ahvatleb tootjaid rohkem müüma. Samuti kasvavad 1. aprillist Venemaal kolmandiku võrra maksud kütuse ekspordilt, mistõttu tootjad on huvitatud kütuse kiiremast väljaviimisest.

Hetkel kuum