Majanduskasv paiskas turud langusesse

Nokia läbis pärast neljapäevast üle 20st langust reedel küllalt loomulikuna tunduva kerge tõusu ? kas tegemist oli nn ?surnud-kassi-põrkega? peavad näitama järgmised päevad.

Neljapäevaste sündmuste kohta veel nii palju, et Nokia koletu kukkumine viis rivist välja ka Helsingi börsi infosüsteemi ja nii ei olnud esialgu kuvatud sulgemishind seal päris täpne ? ka seal oli kukkumine üle 20, 45 eurole.

Reedel lõpetas Nokia aktsia Helsingis 46,95 eurol ehk 4,3ga plussis. HEX-indeks kerkis reedel 2,58.

Turgude põhitähelepanu koondus reedel muidugi USA II kvartali SKT avaldamisele ? tulemus 5,2 tõusu. Analüütikutele oli see paras üllatus, sest keskmised ootused olid seatud vaid 3,8-le.

Aktsiaturgudele ei mõjunud teade jätkuvast kiirest arengust muidugi hästi ja taas hoogu saanud kartus intressimäärade tõstmise osas tõi tehnoloogiaaktsiaid koondava Nasdaqi indeksi järsult 4,66 võrra alla. Traditsioonilist majandust esindav ja ühtlasi veidi vähem intressitundlik Dow kaotas väärtusest vaid 0,71.

USA investorid on nüüd raske valiku ees, sest ühelt poolt näitab II kvartali SKT 5,2ne tõus, et majanduse rahunemisest rääkida ei saa, mis paneb tõsise küsimärgi alla viimasel ajal palju diskussioone tekitanud soft landing?u ehk ?pehme maandumise? võimaluse. Lisaks on küllalt suur tõenäosus intressimäärade tõstmiseks augusti lõpus.

Teisalt on küsimus ettevõtete tulevastes kasumites. Kuigi paar suurettevõtet on andnud kasumihoiatuse, on jõudsalt arenev majandus just see, mis võimaldab ka ettevõtetel üksikult võttes oma käibeid ja tulusid kasvatada.

Hetkel kuum