31. oktoober 2000 kell 22:00

Biznes & Baltija: Läti on tõsiselt haige, ja selleks haiguseks on korruptsioon, arvab Maailmapank, mille peaspetsialist Joel Hellman saabus Riiga seda probleemi Läti valitsusega arutama. Hellman püüdis Riias negatiivset hinnangut pehmendada, väites, et Läti pole võrreldav Venemaaga, vaid pigem Horvaatia ja Sloveeniaga. Riikide nn korruptsiooniindeks tema sõnu ei kinnita: Läti indeks on 30, Venemaal 32 ja Sloveenial 7.

Ajalehe korraldatud korruptsiooniseminaril jõuti järeldusele, et väikseim korruptsioon valitseb Lätis keskmisel haldustasandil ehk ametnike seas, kes tegelevad litsentseerimise, järelevalve, dokumentide vormistamise jms. Rohkem korrumpeerituks peetakse aga tipptasandit, näiteks välisekspertide hinnangul avaldavad suured firmad liiga suurt mõju seaduste väljatöötamisele.

Dagens Industri: Euroopa Liidu ja Venemaa tippkohtumisel kõneldi Venemaa uutest gaasitarnetest Lääne-Euroopasse, sh gaasijuhtmest, mis saab alguse Siberist ning kulgeb läbi Valgevene ja Poola, jättes kõrvale Ukraina. Nii Ukraina kui ka teda kaitsev Poola on jõudnud sel puhul teravalt protestida.

Poola huvides on plaani toetada, ütles Venemaa president Vladimir Putin Pariisis, see annaks Poolale aastas miljard dollarit transiiditulu. Kuid Poola president Aleksander Kwasniewski ei taha Venemaa ja ELi survele alluda. On arusaamatu, miks peaks Venemaa ja EL kahjustama Ukraina huve, ütleb ta. Et Ukrainat läbivat gaasijuhet kasutatakse ainult 60%, siis näeb Kwasniewski ses võimalust konflikti vahendamiseks.

Financial Times: Naftat tootvate riikide organisatsiooni OPEC otsus suurendada 500 000 barreli võrra päevast naftatoodangut ei aidanud nafta kõrget hinda alandada. Analüütikud kahtlevad, kas peale Saudi Araabia on teistel tootjariikidel üldse tootmismahtu toodangu suurendamiseks. Turud jälgivad tähelepanelikult Iraaki, kes lubas naftaekspordi peatada, kui ÜRO ei luba tal müügi arveldamist dollaritelt eurodele üle viia.

Hetkel kuum