Andres Reimer • 6. november 2000 kell 13:02

Bensiini jaemüüjad hoiavad hinda jätkuvalt üleval

Eesti suurimad autokütuse jaemüüjad Neste, Statoil ja Shell väldivad müügihinna alandamist vaatamata USA dollari ja maailmaturu hinna langusele.

Äripäeva analüütikute hinnangul pole kütuse jaemüügi hinna langus lähiajal välistatud, sest nii dollari kui ka kütuse maailmaturu hinna järsk tõusutrend on peatunud, jäädes praeguse taseme juurde ning omades eeldusi languseks pikemas perspektiivis.

Vaid mõne konkurendi ettenägematu turundustrikk võib lähipäevadel bensiini hinda tanklates alandada, kommenteeris hinna liikumist Neste Eesti ASi jaemüügi juht Artur Praun. Täna hommikul suuremates jaemüügikettides kehtinud bensiini 95 hind 10.50 EEK ei muutu tõenäoliselt lähipäevadel, sest Prauni sõnul täheldavad kütusefirmad dollari ja kütuse maailamaturu hinna lühiajalisi kõikumisi, mitte pikaajalist langustrendi.

'Majanduslikud mõjurid on praegu piisavalt stabiilsed, mistõttu ei oota me praegu konkurentide äkilisi samme,' lausus Praun.

Statoil ja Neste müüsid täna ennelõunal autokütust Shelliga võrreldes mõnevõrra odavamalt. Kui Shell kauples bensiiniga 95 liitri hinnaga 10.50-11.40 EEK, siis konkurentide hind oli 10.50-11.10, kusjuures Neste automaattankas 10.25. Shell müüs 15 senti kallimalt ka bensiini 98 ja diislikütust.

Eesti kütusemüüjad tõstsid oktoobris hinda 30 senti, mis jäi peaaegu kolm korda alla dollari ja kütuse maailmaturuhinna tegelikule survele, selgitas Praun.

Dollari kallinedes ühe krooni võrra oleks kütus pidanud kallinema 30 sendi võrra, maailmaturu hinna survel aga veel täiendavalt 50 sendi võrra. Prauni sõnul olnuks hinnaloogikat ja maksude mõju arvestdes olnud loogiline kütuse jaemüügi hinna kallinemine Eestis 90 sendi võrra.

Hetkel kuum