Kauaoodatud intressi pingelõdvendus

05. jaanuar 2001, 00:00

USA keskpank (Föderaalreserv, Fed) üllatas positiivselt maailmamajandust baasintresside langetamisega 0,5 protsendipunkti võrra. See oli efektiivne vastumeede eelkõige nafta hinna tõusust tingitud majanduskliima jahenemisele.

Fed?i eesmärkide täitudes tuleb Eesti majanduskasv veelgi suurem kui eelmisel aastal.

Otseside on olemas. Intresside järsk langus USAs võtab pinged maha ka Euroopa keskpangas, kes pole enam sunnitud intresside ja valuutakursside võidujooksu kaasa tegema. Kasvus kängu jäänud lapsukest, eurot, ei hurjutata enam, reputatsioon tõuseb. Euroopa majandus saab varsti ergutava süsti euro intresside alandamise näol. See aga mõjutab positiivselt ja kiiresti Eesti majandust nii meie kaubanduspartnerite kui oma ettevõtjate seisukohalt.

Näiteks Soome sisemajanduse kogutoodang kasvas eelmise aasta III kvartalis 5,6%, oktoobris isegi 8%, Rootsi sama näitaja oli III kvartalis 4,0%. Need arvud ja intresside alandamine ei anna alust kartuseks, et nõudlus Eesti kaupade järele meie peamistel turgudel väheneb.

Kohalikud laenuvõtjad peaksid varsti oma maksegraafikutest nägema, et intressimaksed on vähenenud. See võimaldab ühtlasi uue ettevõtluse alustamiseks lihtsamini laenu võtta, stimuleerib tootmist ja tarbimist.

Nagu arvata võiski, sööstsid aktsiaindeksid terves maailmas Fed?i otsuse peale üles. Kogu maailmas toimus intresside tänuväärt pingelõdvendus, mille sai algatada maailma võimsaima majandusega riik. Kaks aastat on Fed inflatsiooni hirmus intresse üksnes tõstnud. On paradoksaalne, et Fed võib minna inflatsiooni armutu väljajuurimisega nii kaugele, et kannatada saab isegi USA enda majanduskasv. Siiani olid majanduskasvu garantiiks ohtrad välisinvesteeringud, nii et otsest ohtu USA-le polnud, pigem vastupidi. Euroopa oli sunnitud kadedalt pealt vaatama, kuidas raha armastas USAd.

Tänases olukorras, kus välisinvesteeringud USAsse kiiresti vähenevad, nafta kõrge hind pärsib tervet majandust ja USA väliskaubandus on rekordiliselt ?punane?, otsustas Fed järsult reageerida. Langus 0,5 protsendipunkti (6,5-lt 6-le) räägib selgelt keelt Alan Greenspani otsustavusest.

Fedi kritiseeritakse, et ta jäi hiljaks ja hindas USA majanduse olukorda üle. See on aga tagantjärele tarkus. On positiivne, et Fed ei jäänud ootama jaanuari lõpus toimuvat Föderaalreservi korralist koosolekut.

Financial Times, kes pidas oma eilses juhtkirjas otsust õigeks, avaldas samas kartust, et kasvavat paanikat ei suudeta hajutada. Kindlasti ei olnud intresside langetamine piisav ja võib olla üpris kindel, et järgnevad uued kärped, sest suure riigi majanduse elavdamine ning mustade pilvede hajutamine võtab aega.

Eesti võib asjade käekäiguga rahul olla: Alan Greenspan on meie mees Washingtonis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing