Jeenil kolme nädala suurim kukkumine

Tõnis Oja 25. jaanuar 2001, 00:00

Jeen tegi eile viimase kolme nädala suurima kukkumise dollari suhtes, sest turgudel hakati spekuleerima, et USA soosib nõrka saareriigi valuutat. Jeen kukkus 1,4 protsenti 118,28 jeenini dollar pärast Jaapani uudisteagentuuri kaudu edastatud uudist, et president Bushi majandusnõunik Lawrence Lindsey avaldas arvamust saareriigi tippametnikele, et USA ei ole vastu, kui dollar tõuseb 120 jeenini.

Seni on valuutakursside ja väliskaubanduse küsimustes USA ja Jaapani vahel olnud teatavad poliitilised pinged. Nõrga jeeni tõttu on Jaapani kaupade konkurentsivõime välisturgudel, eriti USAs, suur, mistõttu Ameerika Ühendriikide kaubandusdefitsiit on viimastel aastatel püstitanud rekordeid. See on olnud aga maailma suurima majanduse nõrgaks küljeks ka nn Ameerika majandusime hiilgepäevadel. Paistab, et USA uus administratsioon on Jaapani suhtes oma majanduspoliitikat liberaliseerimas.

Jaapan on endiselt hädas sisemaise tarbimisega. Valitsus on viimasel aastakümnel kulutanud triljoneid jeene majanduselu elavdamiseks. Seni pole see aga erilist kasu toonud.

Nüüdseks on ilmselt ka USA uus valitsus mõistnud, et ainus vahend, mis võiks Jaapani majandust elavdada ja sisemaist tarbimist suurendada, on eksporditulude kasv.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing