16. märts 2001 kell 11:36

Läti tselluloosiprojekti ümbritseb saladuskate

Läti plaanib Skandinaavia metsandusfirmadega Södra AB ja Metsaliitto sõlmida lepingu tselluloositehase rajamiseks juba paari kuu pärast, kuid siiani ei selge, millistel tingimustel osaleb projektis Läti riik, sest projekt on salastatud, kirjutab majandusleht Biznes Baltija.

Esialgse plaani järgi pidi Läti riik lisaks maksusoodustustele eraldama projektile ka 10% Läti riigimetsadest. Pressi on lekkinud teated, et Skandinaavia firmad taotlevad kontsessiooni veel 350 000 hektarile, et kindlustada tehas toormega. Nii võib kombinaadi kätte langeda kuni 30% Läti riigile kuuluvast metsaressursist.

Sellise stsenaariumi juures võib Läti kohalikel metsandusfirmadel tekkida tooraine nappus. Samuti kardetakse, et tselluloositehase omanikud võivad paralleelselt rajada ka saetööstuse, hakates konkureerima kohalike tootjatega. Seejuures oleks skandinaavlastel kasutada Läti riigi antud maksusoodustused.

Projekt tervikuna peaks käivituma 2005. aastast ning oleks Läti taasiseseisvumisaja suurim investeerimisprojekt maksumuses 960 miljonit dollarit. Tehase asukoht on Jekabpils ning aastane tootmisvõimsus 600 000 tonni.

Hetkel kuum