Surakka on veendunud, et need kalamehed, kes kordki lendõngega püüki proovivad, on suure tõenäosusega müüdud hinged.
Kodar ütleb, et lendõngega kalapüük on üks inimlikumaid kalastusviise, kuna püügil kasutatakse tavaliselt ühe kidaga konksu. See haarab kala vaid mokast ning seda on kala vigastamata kerge eemaldada. Spinningupüügil see nii ei ole. Minu küsimusele, miks siis nii, vastab Kodar, et sel moel säilitatakse kalade populatsioon ka järgmistele põlvkondadele. ?Meile on olulisem püügiprotsess ja sellega kaasnev hasart.?
Lendõngega kalapüüdja varustus koosneb ridvast, rullist, heitenöörist, koonusnöörist, lipsust ja kunstputukast. Kodar selgitab, et kui spinninguga püüdmisel on raskuseks lant, siis lendõngega püüdmisel on raskuseks heitenöör.
Ridvad ja nöörid liigitatakse kalamehe sõnul eri omaduste järgi klassidesse. Nöörid on klassifitseeritud klassidesse 0?15. Mida väiksem number, seda kergem nöör. Nöörid on ujuvad ja eri kiirusel uppuvad, samuti on erinevate heitetüüpide jaoks erinevaid nööre. Ridvad liigitatakse tootjapoolse soovitusega. Kodar ütleb, et võhikul on kergem alustada nööriga, mis on üks klass raskem, kui annab ridva soovitus. Esimest korda lendõnge proovides võiks algaja kalamees valida 8?9 jala pikkuse (240?270cm) ridva. Sinna juurde kuuluv nöör peaks olema klassist 4?6. Selline valik on Kodara sõnul Eesti oludesse kõige sobilikum.
Kodar lisab, et ritvade valikul on võimalused väga erinevad: on ühekäeridvad (väiksemad ja kergemad, pikkusega 5?11 jalga, klassides 0?15) ja kahekäeridvad (pikkusega 12?18 jalga ja klassides 7?13).
?Uskuge, püüdes kerge ridvaga ka 200 grammi kaaluva kalapoja, on püüginauding sama suur kui spinninguga paarikilost kala püüdes.?
Kodar lisab, et lendõngega on võimalik püüda igat liiki kalu, kuid kõige sportlikum on püüda jõeforelli, harjust, meriforelli, lõhet ja turba. Viimasel ajal on väga populaarseks muutunud ka haugipüük.
Lendõngega saab kala püüda igal pool ? jõgedel, järvedel, merel, kuid kõige paremad püügikohad on siiski kärestikud ja kosed, kus vesi elab ja voolab, selgitab Kodar.