Sirje Rank • 4. oktoober 2001 kell 22:00

Bush plaanib jõulist rahasüsti

George W. Bush taotleb USA Kongressilt kiiresti abipaketi kinnitamist, mis näeb majanduse stimuleerimiseks ette 75 miljardi dollari eest maksukärpeid ning riiklike kulutuste suurendamist. Seda lisaks USA keskpanga üheksale intressikärpele, mis on turu rahaga üle ujutanud ning viinud laenuintressid John F. Kennedy aegsele tasemele.

Bushi ettepanekuga on stimuleerimispakett 11. septembri terrorirünnakute järel kasvanud 130 miljardile dollarile, sisaldades ka rünnaku tagajärgede likvideerimiseks juba eraldatud 40 miljardit dollarit ning 15 miljardit dollarit raskustesse sattunud lennufirmadele.

?Meil lihtsalt tuleb agressiivne olla,? ütles Bush, lisades, et riik peab tegema kõik, et taastada majanduskasv ning ameeriklaste enesekindlus.

Wall Street reageeris uudisele tõusuga ning mitmed analüütikud avaldasid lootust, et keskpanga ja valitsuse ühisaktsioon suudab USA majanduse langusest välja tuua. Nasdaqi kolmapäevane 6protsendine tõus oli viimase kuue kuu suurim ralli.

Kavale avaldas toetust ka USA keskpanga juht Alan Greenspan, kes alles kaks nädalat tagasi manitses valitsust ootama majanduspildi selginemist.

Pakett kavandab täiendavaid maksukärpeid üksikisikutele, soodustusi ettevõtete investeeringute stimuleerimiseks ning suuremat riiklikku toetust töötutele. Samuti räägitakse Bushi kümnele aastale hajutatud 1,35 triljoni dollari suuruse tulumaksu alandamise plaani kiiremast elluviimisest.

Paketi sisu üle tuleb vabariiklaste ja demokraatide vahel veel vaidlusi. Küll aga valitseb üksmeel selles, et pakett peab sisaldama vaid lühiajalisi meetmeid ning olema piisavalt suur, et mõju avaldada. Samas ei tohi see olla nii suur, et tooks tagasi 90. aastate eelarvedefitsiidi. Siiski ähvardab USA eelarve esimest korda 1997. a järel miinusesse jääda.

Bushi sõnul on prioriteet number üks tarbijausalduse taastamine. Samas ennustatakse, et täna avaldatavad USA tööpuuduse näitajad näitavad septembris töötuse kasvu 5 protsendile augusti 4,9 protsendilt. See on viimase nelja aasta halvim seis. Oktoobri numbrid tulevad veel kehvemad ? ainuüksi kuus USA suurimat lennufirmat teatasid terrorirünnaku järel 92 000 töötaja koondamisest. Tarbijale mõjub negatiivselt ka aktsiaturu langus ? kolmandas kvartalis sulas börsilt veel 1,75 triljonit dollarit.

USA stimuleerimispakett jätab kaugelt varju vastumeetmed Euroopas, kus samuti süveneb majanduslanguse oht. Kolmapäeval avaldatud andmeil on eurotsoonis tööstussektori järel languses ka teenuste sektor, mis annab üle 60 piirkonna sisemajanduse kogutoodangust.

Peamine pidurdaja on Saksamaa. Bundesbanki presidendi Ernst Welteke sõnul ei kasva teises kvartalis paigal tammunud Saksa majandus ka kolmandas ega neljandas kvartalis. Aastakasv võib jääda kõigest 0,8 protsendile.

USA teisipäevane intressikärbe ning Briti keskpanga eilne otsus samuti intresse alandada suurendavad survet Euroopa Keskpangale, mis arutab laenuintresse tuleval neljapäeval. Kui keskpank intresse ei alanda, on oht, et valitsused lähevad maksude alandamise või kulude suurendamise teed, mida on edaspidi oluliselt raskem tagasi pöörata.

Hetkel kuum