Tõnis Oja • 11. oktoober 2001 kell 22:00

UPM-Kymmene ? paberituru liider

Peaaegu kõik teavad, et põhjanaabrite Nokia on maailma turuliider mobiiltelefonide tootmises, vähem teatakse, et Soome metsa- ja paberitööstus on maailmas peaaegu sama tugeva positsiooniga ning UPM-Kymmene maailma suurimaid paberi- ja metsatööstuskontserne.

Grupi asutamiseks loetakse 1995. aasta sügist, kui ühineda otsustasid Kymmene Corporation, Repola Ltd ja viimase tütarettevõte United Paper Mill Ltd. Tegevust alustas uus korporatsioon 1996. aasta 1. mail.

Kuigi grupp on ametlikult tegutsenud vaid veidi üle viie aasta, on kontsernil pikaajalised traditsioonid Soome metsatööstuse arendamisel. Esimesed mehhaanilised tselluloosi-, paberi- ja saeveskid alustasid tööd juba 1870. aastate alguses. Vanim grupile kuuluv tehas asub Prantsusmaal, kus tehti käsitsi paberit juba 15. sajandi lõpus.

Tänapäeval on grupil umbes 100 tootmisettevõtet 14 riigis, näiteks Saksamaal, Suurbritannias, Prantsusmaal, Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Hiinas. Kokku toodab kontsern umbes 10 miljont paberit aastas. Lisaks tootmisele omab kontsern ülemaailmset müügivõrku. Umbes neli viiendikku kogu toodangust müüakse Euroopa Liitu ja Ameerika Ühendriikidesse. Kokku töötab kontsernis umbes 33 000 töötajat.

UPM-Kymmene tootmistegevus jaguneb seitsmeks divisjoniks: ajakirjapaberi tootmine, ajalehepaberi tootmine, eritüübiliste paberisortide tootmine (näiteks koopiapaber), pakkematerjalid, puutööstus (saematerjalid ja vineer) ning muud eritooted (näiteks isekleepuvad sildid). Lisaks paberi- ja pakkematerjalide tootmisele tegeleb UPM-Kymmene ka tselluloosi tootmisega, metsa ülestöötamise ning elektritootmisega.

Kontserni kõige suurem tuluallikas ongi publikatsioonidele (ajalehed, ajakirjad) mõeldud paber, mis 2000. aastal andis 35 protsenti UPM-Kymmene käibest. Pakkematerjalide osatähtsus kontserni tuludest oli 16, mitmesugustepaberisortide tootmine 14, puidu- ja mööblitööstus 13, metsa ülestöötamine 10, tselluloositööstus 6 ning elektrienergia tootmine 3 protsenti.

Grupi aktsiatega kaubeldakse lisaks Helsingile ka New Yorgi börsil.

Nagu paljude Soome börsiettevõtete puhul, kuulub üle poole (täpsemini 57) korporatsiooni aktsiatest välismaalastele. Erinevalt paljudest suurtes börsiettevõtetest (Sonera, Outukumpu) ei ole suuromanike hulgas Soome riik. Sellele vaatamata kuulub ettevõtte nõukogusse alates pärast presidendiameti mahapanemist Martti Ahtisaari. Tuttavamatest nimedest on UPM-Kymmene nõukogu liige ka Nokia tegevjuht Jorma Ollila. UPM on ka Nokia üks suuremaid aktsionäre.

Hetkel kuum