Kaja Koovit • 12. aprill 2002 kell 8:48

Keemiatööstuse Kemira juht loodab suuraktsionäri osalust vähendada

Kemira Oyj juht plaanib ettevõtte käivet ja kasumit suurendada ja boonusena võib ta lahti saada ettevõtte suurimast aktsionärist - Soome valitsusest.

Uudistegentuur Bloomberg kirjutab, et Soome suurima keemiatööstuse ettevõtte juht Tauno Pihlava otsib suuremat vabadust pärast seda, kui Soome valitsus blokeeris novembris 1,1 miljardi euro (17,2 mld krooni) mahus Industri Kapitali ülevõtmispakkumise.

Riigi parlament oli tehingule vastu, sest kartis et uus omanik sulgeb Kemira Agro üksuse, mis toodab Soome muldadele spetsiifilist väetist.

'See on lihtsalt poliitika mäng, Kemira ei saa teha häid tehinguid,' lausus Commerzbank Securitiesi analüütik Michael Vara.

Ettevõtte teatas veebruaris, et jätab Agro tegevuse nagunii varju ning keskendub kiiremini kasvavatele kemikaalidele ja värvide osale.

See võib kergitada Kemira aktsia hinda ja tekitada Soome valitsuses vähendada oma senist 56,2 protsendilist osalust, tõdes Pihlava.

'Agros oma osaliuse vähendamine on esimene muutus meie kasvustrateegias,' lausus Pihlava. Samas ei tähenda see Pihlava kinnitusel veel sugugi, et mulluse Industri kapitali pakkumise blokeerinud asjaolud oleksid nüüdseks kadunud.

Soome valitsus on teatanud, et on huvitatud Kemirast vaid kui investor ja võib oma osalusest loobuda.

Hetkel kuum