Ülo Toomsalu • 2. september 2002 kell 6:05

EPL: Viina juuakse järjest rohkem

Eesti inimesed on hakanud rohkem viina jooma, sest tänavu seitsme kuuga on viina tootmine võrreldes mullusega suurenenud rohkem kui viiendiku võrra.

Konjunktuuriinstituudi juhataja Marje Josing ei usu, et tootmiskasvu taga on nii suur salaviina turuosa vähenemine, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Pärnu tragöödia ilmselt pani inimesed momendiks mõtlema,? ütles Josing. ?Aga praegu tundub ikkagi, et alkoholitarbimine suureneb jätkuvalt. Eesti alkoholipoliitika on väga liberaalne, aga eriti rahul tarbijad sellega ei ole.?

Väga suurt salaviina osakaalu vähenemist ei usu ka Liviko turundusdirektor Janek Kalvi. ?Tõenäoline on, et salaalkohol moodustab 25-30 protsenti turust, olles aastaga langenud 5-10 protsenti,? ütles Kalvi.

Kalvi sõnul on praegu lihtsalt popp viina juua. ?Viin on praegu trendijook,? ütles Kalvi. ?Nii nagu kaubanduses, on trendid ka alkoholiturul. Näiteks viski on maailmas ja ka Eestis langustrendiga, viin on aga tõusutrend.?

Viinaliidu juhatuse esimehe Aleksander Skoblovi hinnangul on tootmiskasvu peapõhjus salaviina turuosa languses. Kui veel mullu hõlmas salaviin viinaliidu andmetel 35 protsenti kange alkoholi turust, siis praegu vaid 20.

?Inimesed on hakanud aru saama, kasvõi Pärnu sündmuste valguses, et ohutum on juua riigiviina,? ütles Skoblov. ?Ka riigiorganid, kes on pandud valvama alkoholi müügi ja tarbimise järele, on tõhusamalt tööle hakanud.?

Statistika järgi suurenes Eesti viina ning likööri toodang seitsme kuuga 21 protsenti. Samal ajal vähenes muu kange importalkoholi turuosa.

Suurenenud on ka Eesti alkoholi eksport. See on samuti üks seletus tõhusamale tootmisele, kinnitas konjunktuuriinstituudi direktor Josing.

?Praeguseks on laekunud selle aasta esimese kvartali andmed, kus kange alkoholi eksport näitas väga suurt, 33-protsendilist kasvu,? märkis Josing.

Hetkel kuum