Ülo Toomsalu • 3. september 2002 kell 6:50

EPL: Miljonärid väldivad tulude avalikustamist

Möödunudaastase tulu avalikustanud miljonäride seas esikohale tõusnud Eiki Kadajane kahetses oma tulu ja nime teada andmist.

?Kogu see avalikustamine on naljaks pööratud,? ütles ASi Vennad-Dahl tegevdirektor Eiki Kadajane (43), kes teenis mullu 2,45 miljonit krooni. ?Mõtlesin, et mul pole midagi varjata, ning olen uhke, et maksin riigile 600 000 krooni tulumaksu.?

Kadajane oli aga üllatunud, kui eile selgus, et oma tulu lubas avalikustada vaid 12 miljonäri, kirjutab Eesti Päevaleht. ?Sellisel kujul ei näita see nimekiri midagi,? lisas ta.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi sõnul pole ühelgi aastal andnud kõik oma tulu avalikustamiseks nõusolekut. ?Inimesed võib-olla väldivad ajakirjanduse huvi ja see on loomulik,? lausus Sõerd.

Ta möönis, et miljonäride nimekiri pole statistika seisukohalt täpne, sest dividendid ei kuulu maksustatavate tulude hulka, vaid nende pealt tasub firma.

Üle-eelmisel aastal 22 miljonit krooni teeninud Ühispanga juhatuse esimees Ain Hanschmidt tänavu avalikustatute hulka ei kuulunud. ?Minu käest ei küsitud avalikustamist, aga ma ei esitanud ka tuludeklaratsiooni, sest sain tulu ainult pangast,? ütles Hanschmidt. ?Teenisin mullu üle 1,2 miljonit krooni ? palk on üle 100 000 krooni kuus ja lisaks boonused.?

?Arvasin, et vähemalt pooled miljonäridest lubavad oma nime avalikustada,? lausus 1,92 miljonit krooni deklareerinud Haapsalu Uksetehase juht Ago Soomre (43). ?Need, kes suurt tulu deklareerivad, elavad ju nähtavalt paremat elu ning eriti väikelinnas on parem avalikustada,? ütles Soomre.

?Parem, kui avalikustajaid oleks rohkem olnud,? ütles Viljandi pagaritööstuse Vilma tegevjuht ja üle poolte aktsiate omanik Arnold Kimber (55), kuid ei kahetsenud, et oma 1,33 miljoni kroonisest tulust kõigile teada andis. ?Olen Viljandi volikogu liige ja pean niikuinii oma tulud avalikustama,? lisas ta.

Hetkel kuum