Madli Zobel • 31. oktoober 2002 kell 22:00

Kui maagaasiküte ahvatleb

Aastaid tagasi sai kaasa mindud üldise elektrikütte vaimustusega, sest ahju kütmine tundus ajast ja arust. Elektrikütte hapnikku neelav soojus, pidev radiaatoritest tulev kärsahais ja üüratud arved panevad mõtlema, kas see oli ikka õige tegu. Majja tuleb maagaasitoru ? ehk on see abiks.

Päris täpset summat, kui palju gaasiküte odavam on, öelda ei saa. Esiteks võib võrrelda vaid mingi hulga soojuse saamiseks kuluvat summat ? siin määrab selle, kui suur on hinnavahe maagaasiga või elektriga kütmisel, millist elektri hinnapaketti kasutate. Teiseks võib võrrelda, mis läheb maksma maagaasiküte, kui arvestate hinna sisse ka paigalduse, gaasikatla ja uued radiaatorid. Kolmandaks võite võrdluse aluseks kanda kuludesse ka juba tehtud investeeringud elektrikütesse, mis pole sugugi väikesed, kui olete näiteks põrandakütte tarbeks uued põrandad pannud.

Samas kui olete otsustanud panna põrandakütte, siis tasub kindlasti kaaluda just maagaasi abil köetavat vesipõrandakütet, kuna püsikuluna on maagaasiküte suurusjärgu võrra odavam. Et see nii on, kinnitavad kõik erapooletud eksperdid. Ka pole maagaasiküte kõige vähem hooldust vajavast elektriküttest oluliselt ebamugavam. Samas gaasikatkestused on elektrikatkestustega võrreldes väga harvad.

Kui te maagaasi tarbija veel pole, tuleks pöörduda gaasi müüja poole ? nendega saab kokku leppida gaasivõrguga liitumise tingimused ja sõlmida maagaasi ostu-müügileping. Kui gaasitorustik teie koduni ei ulatu, peaks selle projekteerima ja ehitama gaasimüüja. Liitumispunktiks on sulgeseade. Oma kodu piirides tuleb gaasitorustiku projekteerimine ja ehitus oma vahenditest organiseerida ja maksta. Gaasi müüja tagab maagaasi ostu-müügilepingu kohaselt gaasirõhu ja kogused liitumispunktis.

Mis puutub liitumistasudesse, siis ka seda pole võimalik täpselt öelda ega isegi mingeid keskmisi arve kirja panna, kuna kõik sõltub alati konkreetsetest tingimustest ? näiteks sellest, kui pikk peab olema gaasitoru, et kliendini jõuda ja millised on kaevamistingimused. Kui palju selleks tuleb tänavaid sulgeda ja palju muud, selgitab Eesti Gaasi avalike suhete juht Maarika Saarna-Siimann uutele klientidele. Tasu arvutamise valem on rahandusministri määrusega kehtestatud ja seda saab vaadata Riigiteatajast.

Liitumine ja torude vedamine on siiski vaid üks osa väljaminekust. Rusikareegel katla ostmisel on 1 kW 10 ruutmeetri kohta. Eestlasel on aga ihnsus veres ja katel ostetakse väiksem, st odavam: suvel niikuinii ei kasuta rohkem kui sooja vee tarbeks, sügisel ja kevadel pole probleemi, kõige külmematel aegadel võib ju elektriradiaatori ka tööle panna. Või kui ahi veel alles, siis seda juurde kütta.

Paraku soosib Eesti Gaas suuremat tarbijat madalama hinnaga. Väikeelamute kütmiseks ei pruugi kuluda aastas üle 3000 m³ maagaasi, seega peab ostma kallima hinnaga. Õnneks on hinnavahe sadades kroonides, elektriküte kipub aastas tuhandetes kallim olema. Samas ei soosi selline hinnapoliitika ökonoomsemate katelde paigaldust.

Maagaasikatla ja radiaatorite paigaldus eramusse või suuremasse korterisse võtab ühe paigaldusfirma projektijuhi sõnul umbes nädala. Sel sügisel maagaasikütte kasuks otsustanud korteriomanik rääkis, et paigaldamine kestis kaks korda kauem, kui firma oli lubanud. Näiteks käisid töömehed poolteist päeva ostmas vajalikke tarvikuid, mis võiksid olla pärast elamise ülevaatust hinnapakkumiseks teada.

Nii tasub enne paigalduse algust uurida töö hinda ja kuluvat aega mitmest firmast. Nagu tuleks mitmest firmast pärida infot ka toodete kohta. Näiteks eramusse sobivate ühe ja sama võimsuse ja automaatikaga katelde hinnavahe võib olla kahekordne: Austrias tehtud katel maksab 17 600 krooni, Hispaania oma eest tuleb välja käia 8700 krooni.

Kui teil on tuttavaid, kes on maagaasikatla ostnud aastate eest, uurige, kuidas nad oma katla omadustega rahul on ? võib juhtuda, et õhinaga tahate osta midagi kallist ja kaasaegset, mille potentsiaalseid rakendusi te tõenäoliselt ei kasuta.

Näiteks pole vajalik, et katel vastavalt välisõhu temperatuurile suuri muutusi organiseeriks, kui keerate niikuinii igas toas erimoodi temperatuuri: magamistoas olgu jahedam, tütar tahab hästi sooja ruumi ja elutoas kütab kamin leebemate ilmadega piisavalt.

Keskkütteradiaatorite hinnad sõltuvad nende kõrgusest, laiusest ja paksusest. Üldiselt soovitatakse panna aknalaiune või veidi kitsam radiaator.

Kõrgel asuva akna alla soovitatakse panna kõrgem radiaator kui madalamal asuvate akende korral.

Hetkel kuum