"Aktsiahinnad võiksid tõusta keskmiselt 25%," lausus kõige optimistlikum prognoosija, Suprema juhatuse liige Sten Sumberg.
Mullu tõusid aktsiahinnad Eestis keskmiselt ligi 47%.
Sumbergi sõnul on olemas globaalsed riskid, kuid positiivsed tegurid nagu pensionireform ja Euroopa Liiduga liitumine kaaluvad need riskid üles.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Kui ma oleksin pensionifondi haldur, siis üks asi mida ma teha ei julgeks, oleks jätta Baltikumi turule raha paigutamata," lausus Sumberg. Ta lisas, et on tekkimas efekt, kus kogu Baltimaade aktsiaturu vastu tuntakse huvi pelgalt sellepärast, et mullu läks meil nii hästi, samal ajal kui mujal läks halvasti. "Skandinaaviast on juba tunda selget huvi ," kinnitas ta.
Eelmiseks aastaks prognoosis Sumberg 29% kerkinud Eesti Telekomi aktsiale 30% hinnatõusu ja turule tervikuna 20-25%. Ka sellel aastal näeb Sumberg Telekomi aktsial suuremat potentsiaali kui Hansapangal. Lisaks on tema sõnul atraktiivne Baltika, kus juhtkond on ette võtmas õigeid ja asjalikke samme. Kui tänavu suudetakse selle strateegia õigustamiseks juba mingeid tulemusi näidata, on aktsia potentsiaal suur.
Eelmise aasta siinse turu liikumisi kõige täpsemini (kõige optimistlikum tõusuootus 30-40%) prognoosinud Trigon Marketsi direktor Kristel Kivinurm ning analüüsi osakonna juhataja Toomas Reisenbuk mullusega samaväärset tõusu seekord ei oota. Börsiindeks TALSE võiks aasta lõpuks nende ootuste kohaselt olla kerkinud 250 punktini, mis annab tõusuprotsendiks 18. "Me soovitame investoril Hansapanga ja Eesti Telekomi aktsiaid hoida ja ootame nende aktsiate aastalõpu hinnasihiks vastavalt 272 ja 107 krooni," märkisid nad.
Atraktiivseimateks piirkondadeks hindavad nad Poolat ja Ungarit, sest neis riikides on oodata intressimäärade jätkuvat alanemist ning majanduskeskkonna olulist aktiviseerumist, mistõttu aktsiate tõusupotentsiaal järgmisel aastal on suurem kui Eestis.
Ühispanga analüüsi divisjoni direktor Sven Kunsing tõdes, et kuigi muu maailma taustal on koduturg Euroopa Liidu ja NATO toel kiiresti üles liikunud, ei ole ettevõtete fundamentaalnäitajates olulisi muutusi olnud. Jätkuvaks hinnatõusuks tahaks näha ettevõtete majandusnäitajate tõsist paranemist, lausus ta. "Kuni 15% aktsiate hinnatõusu on enam kui küll," ütles Kunsing.
Mullu tõid börsi integratsioon Helsingi börsiga ja Eesti jätkuv liikumine Euroopa Liidu suunas kaasa midagi, mida võib nimetada konvergentsiralliks, ütles Sampo Panga maakler Peeter Koppel. Kui maailmas enim tooni andvad riskid ei realiseeru, pole välistatud selle ralli jätkumine ka tänavu, kuid kindlasti mitte enam nii agressiivselt kui mullu, lisas ta.
LHV fondijuht Robert Kitt lausus, et tänavu tõenäoliselt börsile ühtegi ettevõtet ei lisandu ning olemasolevate ettevõtete aktsiate hinnad veidi kerkivad, sest müüjaid on vähe. Samas ei ole tema sõnul tõusul oluline ettevõtte tegevusala, vaid aktsia likviidsus. Sellisteks võib pidada d likviidseid aktsiaid, milleks saab pidada vaid Hansapanka ja Telekomi.
Hansabank Marketsi maakler Romet Tepper ootab tänavu aktsiahindade keskmiselt 20% tõusu. Ta märkis, et suurel arvul ettevõtteid börsilt tõenäoliselt ei lahku ning juurdetulijaid ootaks 1-2.