USA aktsiaturg reageeris eile leigelt president Bushi poolt teatavaks tehtud majanduse elavdamise plaanile, kirjutab CNNMoney.
Täna avaldab oma kvartalitulemused esimene Dow Jonesi tööstuskeskmisse kuuluv firma ? maailma suurim alumiiniumitootja Alcoa <GR#US.AA>.
Arvutitooja Gateway andis eile pärast aktsiaturu sulgumist kasumihoiatuse, teatades et nad ei suuda täita neljandas kvartalis eeldatud eesmärke. Firma ootab nüüd 0,18-0,19 dollari kahjumit aktsia kohta varasema 0,14 dollarilise kahjumiootuse asemel. Firma aktsia <GR#US.GTW> langes eile ligi 4 protsenti 3,17 dollarile.
Nasdaq tõusis <GR#US.^IXIC> eile 0,7 protsenti, 1432 punktile. S P 500 ja Dow Jonesi tööstuskeskmisele ei läinud päev nii hästi. S P 500 indeks <GR#US.^SPC> langes 0,65 protsenti, 923 punktile ning Dow tööstuskeskmine <GR#US.^DJI> 0,4 protsenti, 8741 punktile.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Bushi teatavaks tehtud majanduse elavdamise plaani suuruseks on 674 miljardit dollarit kümne aasta jooksul. Nüüd peab Bush oma plaani maha müüma senaatoritele ja kongressi liikmetele. Demokraadid on juba plaani kritiseerinud, teatades, et nemad eelistavad väiksemat ja kiirema mõjuga paketti. Isegi vabariiklaste toetus ei pruugi dividendide maksustamise kaotamisele olla laiapõhjaline.
S P 500 indeks dividenditootlus on kõigest 1,7%. Viimase poole sajandi keskmine dividenditootlus on olnud 3,6%. Hiljutine dividenditootluse suur langus on olnud tingitud veel hiljutisest aktsiaturu peadpööritavast tõusust.
S P 500 dividendide väljamaksmise määr pole väga erinev ajaloolisega võrreldes. 2002. aastal maksid S P 500 indeksi ettevõtted dividendiks 57,5% oma kasumist. Võrdluseks 1950. aastal oli see number 57,3%.
Probleem pole dividendide suuruses ja väljamaksemääras ? probleem on hoopis selles, et USA firmade aktsiad on kõvasti ülehinnatud. 1950ndast aastast alates on S P 500 indeksi keskmione P/E suhtarv olnud 16,2. Praegu kaupleb S P 500 indeks 29 kordse oodatud 2002. aasta kasumi juures.
Aktsiaturul tõusu ootajad võivad öelda, et praegune dividenditootlus on igati korras, eriti kui võrrelda seda lühiajaliste valitsuse võlakirjade omaga. Turu suhtes pessimistlikumalt meelestatute hinnangul ei kompenseeri praegune madal dividenditootlus aktsiate omamise riski praegust kõrgete aktsiahindade juures.
Paljud analüütikud arvavad, et S P 500 indeksi dividenditootlus võib tõusta dividendide maksustamise kaotamise korral 3-4 protsendile.
Dow Theory uudistekirja toimetaja Dick Russelli hinnangul see viimane ei saa nii olla, sest firmad ei teeni piisavalt kasumit suurendamaks dividenditootlust.
Kui praegused S P 500 firmad tõstaksid dividendid 3,5-le protsendile, peaksid nad maksma välja 106% oma teenitud kasumist. Dividendi tõstmine 3,5 protsendile eeldab seda, et firmade kasumid kahekordistuvad või et aktsiahinnad kukuvad 50 protsendi võrra. Siis peaks S P 500 olema väärt praeguse 900 punkti asemel 450 punkti.