Viimased arengud Eesti turismis näitasid Rootsi ja Saksa turistide osakaalu tõusu, samuti Vene turistide lisandumist siiapoole, iseäranis aastavahetuse paiku. Vähenenud on aga USA (kruiisi)turistide arv.
Äripäev prognoosib, et pingestunud olukord maailmas ja terrorihirm suurendavad Eesti atraktiivsust meie lähiriikide reisihimuliste kodanike hulgas. Samuti peaks sel aastal hästi minema siseturismil, mis, tõsi, oleneb ka suvisest ilmastikust. Ometi ei vea vana rasva peal kaua välja, vaid on tarvis uusi marsruute.
Huvitaval kombel oli eelmine aasta maailma mastaabis rekordiline turismiaasta, eriti palju reisiti Euroopa riikidesse. Kindlasti andis siia oma väikese panuse ka Eesti. Äripäev muretses ühes oma varasemas juhtkirjas, et Eesti ei tee midagi näiteks rikaste Vene turistide siiameelitamiseks, et nad lähevad pigem sulistama Serena veeparki. Õnneks on olukord turismi idarindel muutunud palju rõõmsamaks. Uut aastat tõttas Eestisse vastu võtma nii palju huvilisi, et vaja oleks läinud kupeevaguneid lausa Lätilt üürida. Eesti turismitulud suurenevad sellega, et üha suurem hulk turiste peatub siin kauem. Hoolimata juurde püstitatud suurtest hotellikarpidest nende täituvus järjest paraneb.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kindlasti tasub mõelda sellele, kuidas saata laeva, lennuki või rongiga saabunud turist ka väljapoole Tallinna, või lihtsalt omainimene Eesti erinevatesse nurkadesse. Siin on realiseerunud, peaks ütlema, lausa geniaalseid ideid, nagu Kohtla kaevandusmuuseum. Suuri investeeringuid polnud tarvis ? eksponaadid ja miljöö olid omast käest võtta. Võib-olla läks vaja ainult niipalju, et kohendada kaevanduskäigud kõpskinga kandjale. Head ja tulusad ideed on olnud veepargid Tartus ja Keilas.
Kuid pidevalt oleks vaja uusi mõtteid. Ehk pakkuda talituristile korralikku (tasulist?) jääteed mandrilt saartele või Peipsi peal ? seiklust, mida pole julgenud kogeda enamus eesti inimesigi. Või panna endisel militaarsel Naissaarel susla käima ? teemapark?
Ehkki muu Eesti on äärmiselt oluline, tuleks sellegipoolest kiiremas korras selgeks vaielda, kas me tähistame järgmisel aastal Tallinna esmamainimise 850. aastapäeva või mitte. Meer Edgar Savisaar mõtleb küll eelkõige valimistele, aga see aastapäev peaks olema hea müügiartikkel, kuna aitaks kinnistada Eestit maailma turismikaardil. Vähestel linnadel maailmas on ette näidata sedavõrd pikk ajalugu.
Samas satub Eesti turism teravamasse konkurentsi riikidega, mille valuutad on kas devalveerunud või seotud USA dollariga. Odavamaks on läinud Ladina-Ameerikas, näiteks Brasiilias kaks korda, rääkimata Argentinast. Lähis-Ida piirkonnad on lihtsalt hinnad alla lasknud, et võita potentsiaalsete turistide hirmu poliitilise ebastabiilsuse ees.
Teisalt teeb tugevnev euro ka Eesti veidi vähem atraktiivseks piirkonnaks, sest siia on dollaririikidest kallim tulla. Sestap peamegi pidevalt avastama uusi turismimagneteid.