Poes müüdavad taluvõid ei tarvitse olla sugugi eestimaine kaup, nagu paljud ostjad arvavad, ning praegune või ei vasta enam endistele normidele.
Kui auväärsemas eas ostjad taluvõid küsivad, peaksid nad uurima, kus see tehtud on. Mõnikord pärineb leivakõrvane naaberriikidest või hoopis kaugemalt, kirjutab Virumaa Teataja.
Roodevälja Uustalu juhataja Uno Altermann tõi toimetusse näha võipaki. Pealtnäha päris tavaline fooliumi pakitud leivamääre, peal kiri ?Taluvõi?, lisaks ehtis pakki väike lisanimi ?Meie?.
Kui aga ümbrispaberit lähemalt uurida, tabab silm imepisikeses kirjas teksti, et või on toodud T?ehhist ja selle on pakendanud OÜ Maadlex Jõhvis. Igaüks vaevalt märkab, et võipakk kaalub tavapärase 200 grammi asemel 185 grammi, kuigi hind on sama suur kui teistel. Farmer Altermanni meelest on siingi tegemist ostjate pisikese altvedamisega, sest võipakk on aegade jooksul ikka 200 grammi kaalunud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mida sellest mängust taluvõiga arvata. ?Mingit kindlat retsepti taluvõidel enam ei pea olema,? teeb asja selgeks Riigi Tarbijakaitseameti peadirektori asetäitja Marje Kokk. ?Vene ajal olid olemas kindlad GOSTid, nüüd mitte.? Aga täpne info koostise kohta peab tarbijakaitsjate väitel küll tootel kirjas olema.
Eesti Piimaliidu juhi ja AS-i E-Piim juhatuse esimehe Jaanus Muraka sõnul pole taluvõid patenteerida õnnestunudki, sest tegemist on üldkasutuses olnud tootenimega.
Piimatootjad kurdavad, et Eestisse tuuakse sisse odavat eksporttoetusega kaupa ja suurkasu lõikavad vahendajad. ?Ka T?ehhi või tuleb üliodavalt Eestisse, aga müüakse siin sama hinnaga kui Eesti oma,? rääkis Jaanus Murakas.
Nii tuleb kodumaistel võitegijatel panna paki peale selgitus, et see või on tehtud Saare- või Võrumaal ja eestimaisest piimast.