Maailma Tervishoiuorganisatsiooni hinnangul toob Euroopa Liiduga ühinemine kaasa võimekamate arstide liikumise.
Eelmisel nädalal tutvustas Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) uuringut, millest järgmiseks aastaks valmib raamat. Selle toimetaja, Euroopa Tervishoiuobservatooriumi professori Martin Mckee sõnul suureneb liituvates riikides ajude äravool ja patsientide vaba liikumine, kirjutab Eesti Päevaleht.
?Järjest suureneb avalik, professionaalne ja poliitiline tähelepanu teiste riikide töökohtade vastu nii raviarstide kui teiste tervisetöötajate hulgas,? ennustas professor.
Haiglate liidu juhatuse esimees Meelis Roosimägi nägi arstide Eestist lahkumises ohtu. ?Loomulikult võib see juhtuda, üks ELi põhimõtteid on tööjõu vaba liikumine,? ütles ta. ?Meil on piisavalt head arstid, võimalik takistus on keeleoskus, aga ka keel on õpitav.?
Artikkel jätkub pärast reklaami
Parem palk, töövahendid ja väljaõpe ületavad kartuse esialgsete kohanemisraskuste ees. Eesti suurima, 600 arstiga Põhja-Eesti regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik möönis arstide tööleminekut välismaale, mis on viimastel aastatel sagenenud.
?See on raske küsimus,? ütles ta. ?Põhimotivatsioon arstile on teha oma oskustele vastavat tööd. Ma ei tea, kas me suudame kindlustada parima tehnika, kuid see peab olema piisavalt hea.?
Tartu Ülikooli arstiteaduskonna dekaani Toomas Asseri hinnangul tuleks korraldada uuring arstide viimaste aastate liikumiste kohta. ?Hetkeseisuga me ei tea probleemi suurust,? leidis ta. ?Palgakahvel läheb järjest suuremaks, kui Eesti arstidele ei suudeta maksta ja Soomes on residendi tasu Eesti omast kümme korda suurem.?