Heidit Kaio • 3. september 2003 kell 12:33

Eesti Pank: palgakulu kasv võrreldes tootlikkusega on murettekitav

Eesti Pank avaldas oma täna avalikustatud kvartalikommentaaris muret võrreldes tootlikkusega palgakulude kiire kasv üle.

Samas tuleb rohkem arvestada, et intressid tõusevad ning sissetulekute kasv võib aeglustuda, hindab Eesti Pank.

Madal intressitase ja soodus finantseerimiskeskkond on hoidnud eraisikute eluasemelaenude nõudlust ja seeläbi laenukasvu endiselt kõrgel.

Säästjana toiminud valitsussektoris on soodne uudis uutest lisaeelarvetest loobumine. Kindlasti tuleb hoida tasakaalus 2004. aasta riigieelarve, mille 17-protsendiline kasv on siiski märkimisväärselt suur.

Inflatsioon püsib aegade madalaimal tasemel.

Investeeringute kasvutempo aeglustumine ja kergelt kiirenenud eksporditulude kasv parandasid mõnevõrra majanduse välistasakaalu - jooksevkonto defitsiit püsib nelja kvartali kokkuvõttes 14 protsendi juures.

Eesti Pank alandas tänavuse inflatsiooniprognoosi 1,5 protsendile ning jooksevkonto defitsiidiks hindame kuni 14 protsenti.

Esimesi paranemismärke ilmutav väliskeskkond on tõstnud tööstusettevõtete kindlustunnet ja optimismi järgmiste perioodide suhtes. Järgmise perioodi majandusprognoosi mõjutab euroreferendumi tulemus. 'Ei'-otsus võib kaasa tuua mitmeid ebasoodsaid ilminguid nagu investeeringute pidurdumise ja intressimäärade tõusu ning seeläbi majanduskasvu aeglustumise.

Teises kvartalis oli Eesti majanduse areng tasakaalukam, 4,1-protsendiline SKP kasv oli eelnenud kvartalist (kasv 5 protsenti) väiksem.

Hetkel kuum