Tõnis Arnover • 23. oktoober 2003 kell 22:00

Nokia liidrikoht surve all

III kvartali tulemuste järgi näib Nokia seis endiselt ülivõimas ? maailmas müüdavast kümnest mobiiltelefonist on tervelt neli Nokia omad. Ka Eestis on Nokia turuliider. Ent ometi on Nokia kasvumasin hakanud tõrkuma. Ehkki ta müüb järjest rohkem telefone, ei ole tema turuosa ega tulud kasvanud, sest langevad odavamate mudelite hinnad, mis annavad Nokia põhikäibe.

Nokia seisaku taustal on selgelt märgata Sony Ericssoni kerkimist, kes eelmise aasta III kvartaliga võrreldes müüs tänavu kaks miljonit telefoni rohkem. Ja mis veelgi tähtsam, kui Nokia müüdud keskmise mobiiltelefoni hind oli 1940 krooni, siis Sony Ericssonil ligi tuhat krooni rohkem.

Sony Ericsson turundusjuht Põhjalas Per Alksten seletas Dagens Nyheterile Nokia ja Ericssoni strateegia erinevust. ?Nokia kui turuliider peab pakkuma tooteid seinast seina ja on seetõttu valinud selgeks arengusuunaks ni?itelefonid: kas puhtalt mängudetelefoni, puhtalt kaameratelefoni jne. Kuna meie tugevaimaks küljeks on tehnoloogia, siis teeme erinevalt Nokiast panuse just võimalikult mitmekülgsetele telefonidele, nagu tuliuued T630 ja P900, mis on telefoni ja arvuti sümbioos.?

Tuleviku peamiseks arengutendentsiks ongi arvutite ja mobiiltelefonide lähenemine ja sulandumine. Väga selgelt on mobiiltelefoniturule tungimise plaanist märku andnud Microsoft, mille käes on arvutiturul monopoolne operatsioonisüsteem.

Kui Microsoft tegi Nokiale pakkumise hakata kasutama oma telefonides tema operatsioonisüsteemi Windows, siis Nokia keeldus järsult ja lõi teiste mobiilitootjatega liidu Symbian, mis töötab välja konkureerivat operatsioonisüsteemi. Sellesse liitu kuuluvad veel Sony Ericsson, Siemens, Samsung ja Panasonic ning nende kasutatav Nokia loodud programmikeskkond (platvorm) Serie 60 on kasutusel 60 protsendis mobiiltelefonides.

Näinud, et koostöö Nokiaga ei õnnestunud, kuulutas Microsofti tegevdirektor Steve Ballmer avalikult Nokia oma suurimaks konkurendiks ja tõmbas Symbiani leerist endale liitlaseks Motorola. Koostöös Microsoftiga toob Motorola selle aasta lõpul turule mobiiltelefoni MPx200, mis põhineb Microsofti pihuarvutil ja kasutab Windowsi, mitte Symbiani süsteemi.

Microsoft teatas täpselt nädal tagasi, et koostöös maailma suurima teleoperaatori Vodafone?iga on ta loonud lisaseadme personaalarvutile, mis võimaldab näiteks internetiostude eest tasuda mobiiltelefoni abil.

?Kui arvestada, et maailmas on 600 miljonit personaalarvutit, siis on lihtne taibata, missugune turg sellele seadmele avaneb,? ütles Microsofti nõukogu esimees Bill Gates.

Microsofti agressiivsest käitumisest ärritatud Nokia peadirektor Jorma Ollila väitis, et Microsoft püüab oma arvutituru monopoolse seisundi laiendada ka mobiiltelefoniturule ja nõudis Euroopa Liidult vastumeetmete rakendamist.

Microsofti asetegevdirektor Juha Christensen aga ütles, et Microsofti tarkvaraga telefonid klapivad arvutiga sidepidamisel, näiteks e-kirjade ja failide saatmisel paremini. ?Loodan, et Nokia seda mõistab ja edaspidi Microsoftiga koostöö vastu võtab,? ütles Christensen.

Asjatundjad juba nuputavad, mis sammu Microsoft järgmisena astub. Kas toob ise turule oma mobiiltelefoni või arvestades, et tal on umbes 600 miljardit krooni vabu vahendeid, ostab ära mõne suure Nokia konkurendi ja siseneb sealtkaudu otsustavalt mobiiltelefoniturule.

Hetkel kuum