Sirje Rank • 6. november 2003 kell 22:00

Poolast saab ELi must lammas

ELi laienemist see ei takista. Küll aga võivad Poola talunikud ilma jääda Brüsseli toetustest, mille eest Poola peaminister Leszek Miller veel liitumiskõneluste viimastel tundidel ägedat võitlust pidas.

Majandusreformide takerdumine ja valitsuse halvenev finantsseis lükkavad edasi ka euro käibelevõttu, mida põhjuseks tuues agentuur S&P sel nädalal Poola reitingut alandas.

Poolal on tõsiseid vajakajäämisi üheksas valdkonnas. Raport ütleb ilustamata, et läinud aasta eduraporti esitamisest alates on valitsuse reformid praktiliselt peatunud. Struktuurireformid rasketööstuses ja põllumajandussektoris on jäänud tagasihoidlikuks, erastamise tempo on raugenud ning valitsus ilmutanud vastumeelsust avaliku sektori kulude kärpimiseks ja võlakoorma vähendamiseks.

Poola tapamajad ja piimakombinaadid ei vasta euronõuetele, mis võib Poola kauba ees kinni panna ELi ühisturu ning tuua sulgemiste laine. Talunikele lubatud ELi toetuste jagamiseks vajaliku IT-süsteemi loomiseks pole aga valitsus kuus kuud enne ELiga liitumist veel lepingutki sõlminud.

Poola talunikud riskivad saada vähem, kui neil õigust on, hoiatas ELi laienemisvolinik Günter Verheugen. ?Sellest kaotab riik, mitte Euroopa Liit.? Poolast võib liitumise järel saada netomaksja ELi eelarvesse, mis tähendab, et liikmemaks on suurem kui abirahad Brüsselist.

Kõigi ELi nõuete eiramise kõrval on Poola end näidanud nõudliku ja kangekaelse partnerina. ?Poola on nagu Hispaania, ainult palju hullem,? tsiteerib Dagens Industri üht Brüsseli allikat. Hispaaniat tuntakse riigina, kes on kahmanud ELi kassast nii palju kui võimalik. Hispaania kauplemisstiili näitas Poola peaminister mullu detsembris Kopenhaagenis.

Probleemiks Euroopa kontekstis on ka Poola majandus. Agentuur S&P prognoosib, et Poola riigieelarve defitsiit kasvab tuleval aastal 8,3le sisemajanduse kogutoodangust (SKT) selle aasta 6,1 protsendilt. Rekordilise defitsiidi katmiseks plaanib valitsus laenuvõtmist tänavusega võrreldes 50 suurendada. S&P ennustab, et aastaks 2006 ületab avaliku sektori võlg Poola konstitutsioonis lubatud 60 SKTst, mis on ühtlasi ülempiir euroga liitumiseks. S&P hinnangul ei liitu Poola euroga enne 2010. aastat. Agentuur alandas Poola pikaajalised zlotilaenud tasemele A?, mis on kõrgeimast investeerimisjärgu reitingust AAA kuus kohta allpool. Valuutalaenud jäid tasemele BBB+, seitse kohta tipust, kuid on vaatluse all võimalikuks alandamiseks.

Poola selle aasta SKT prognoos on 3,5 pärast 1,4 kasvu 2002. aastal ning 1 kasvu 2001. aastal. Tööpuudus on uutest liitujatest kõrgeim ? septembris 17,5. 7,5 osaluse müük Telekomunikacja Polskas mõned päevad tagasi oli viimase kolme aasta suurim erastamistehing.

Välisinvesteeringud on vähenenud. Uued autotehased on läinud Poolast mööda T?ehhi ja Slovakkiasse. Tänavu loodab Poola saada välisinvesteeringuid 6 miljardit dollarit. T?ehhi, kus elanikke on kolm korda vähem, investeeriti mullu 8,4 miljardit dollarit. Ärikliima parandamiseks plaanib Poola tuleval aastal alandada tulumaksu 27 protsendilt 19-le.

Viimastest suurematest rahvusvahelistest võrdlustest on Poola Transparency Internationali korruptsiooniindeksis 64. kohal 133 riigist. Maailma majandusfoorumi konkurentsivõime indeksis oli Poola 45. kohal, tagapool ELi praegusi ja tulevasi liikmesriike. Koht kõrgemal oli ka Hiina.

Hetkel kuum