Madli Zobel • 11 november 2003

Õigesti valitud põrandakate püsib kaua

Äriruumidesse uue põrandakatte valimine pole raske, kui teha veidi eeltööd ja konsulteerida ekspertidega. Asjatundmatult ja emotsioonide ajel tehtud otsus viib tavaliselt vale asja ostuni ja hakkab nõudma sagedasi lisakulutusi. Kuigi kattematerjale pakutakse päris laias valikus, on populaarseimaks osutunud neli varianti: PVC, linoleum, vaibad ja laminaat.

PVC-põrandakatted liigitatakse hetero- ja homogeenseteks. Heterogeensed on mitmekihilised, mille pinnakiht on eriti tugev läbipaistev või lisanditega puhas PVC. See on ülitugev ja õige hoolduse korral pikaealine. Homogeenne ehk ühekihiline PVC on läbivalt ühest ainemassist. Mitmed müügimehed toovad homogeense PVC eeliseks läbiva materjali ? algne muster ja värvid säilivad ka pärast materjali osalist kulumist. Erkki Karlson G-Floorsist leiab, et heterogeenne PVC on üldjuhul kallim, kuid tänu suuremale vastupidavusele populaarsem. Odavam homogeenne PVC jääb vähekäidavate ruumide jaoks.

Hinna- ja kvaliteediklass on PVC puhul väga kõikuv ? kindlasti tuleb süveneda müügimeeste nõuannetesse. Auma Expo müügijuht Andres Pärt toob PVC hüvedena esile odavust ja antistaatilisust. Igapäevane hooldus on lihtne ja kui hooldust mitte unustada, kestab põrand kaua. Tootmisprotsess on PVC-kattel suhteliselt loodussäästlik. Samas ei peeta PVC kasutamist keskkonnasõbralikes riikides heaks tooniks. Ümbertöötlemine on vaevarikas ja ära visates reostab see väga pikaks ajaks loodust, sest ei lagune. PVC-põrand ei sobi vabama õhkkonnaga kontorisse, kus ?elanik? tahab vahel näiteks kinga jalast võtta.

Kuigi müüjad on üritanud kliente harida juba pikka aega, kohtab Andres Pärdi sõnul puhul sageli inimesi, kes ei tea, et linoleum on naturaalne toode ja seda ei saa samastada PVCga. Vääritimõistmist on süvendanud Vene ime reliin (nn kummist linoleum). Päris linoleum on aga naturaalne toode, mis koosneb linaseemneõlist, kvartsipulbrist, puu- ja korgipulbrist, pluss looduslikud vaigud ja värvipigmendid. Lincona Põrandakeskuse projektijuhi Margo Villmanni sõnul on linoleum trendikas ja loomulik valik, kui oluline on inimese heaolu ja loodussõbralikkus. Meedikud soovitavad seda eriti ruumidesse, kus viibivad allergikud või astmaatikud. Materjal on hügieeniline ? tihe ja pragudeta põrandakate ei lase tolmul koguneda ning seda on lihtne hoida puhtana. Samuti ei tekita see staatilist elektrit ja hoiab ära mikroorganismide paljunemise. Tänapäevaks saavutatud hea kulumiskindlus võimaldab lisaks käidavatele kontoritele kasutada linoleumi ka ühiskondlikes sõidukites või isegi lennujaamades. Materjali puuduseks on kindel hooldusvajadus, milleta see muutub väga kiiresti koledaks. Samas selgitab Pärt Auma Expost, et ka väga koledat või suure rikkega linoleumi saab spetsiaalsete võtetega taastada. Kindlasti ei sobi linoleum vesisematesse oludesse. Villmanni sõnul võib linoleumi pesta, aga materjal ei talu pidevas niiskuses olekut. Seega ei soovita Lincona seda materjali objektidele, kus mitu korda päevas tuleb veega põrandaid küürida. Looduslikkuse tõttu on linoleum ka mõõdukalt kapriisne materjal, nõudes transpordil, paigaldusel ja hooldusel kindlaid võtteid ning kogenud kätt.

Laminaadi ostjatest 70% ostab omateada puitpõrandat, sedalaadi väärteadmine nagu ka linoleumi puhul. Laminaat võib välja näha väga erinevate materjalide moodi, üldistatult on see aga ikkagi papile kleebitud foto, mida katab tugev pinnakiht. Väga kiire paigaldada ja odav, sestap populaarne ajutiste lahenduste korral. Andres Pärt teab oma kogemusest ? kes esimest korda on ostnud laminaadi, ostab järgmisel korral enamasti midagi muud. Ka kvaliteet kõigub sõltuvalt tootjast küllaltki palju. Erinevalt naturaalsest parketist ei ole laminaat ?hingav?.

Vaiba kasuks otsustamisel tuleks jällegi teha palju eeltööd ja pöörduda spetsialisti poole, et koos leida õige erinevate vaibatüüpide ja kvaliteediklasside seast. Arli Tänav Vaibaparadiisist räägib, et tavaliselt tuleb klient ostma teatud värvi vaipa. Kahjuks ei teata erinevatest vaibatüüpidest midagi. Tänava sõnul on kõige kurvem variant, kui kliendi eest ostab kaupa ehitaja, keda ei huvita kvaliteet ja kes ei tea isegi seda, mis mööblit kasutama hakatakse. Lähtutakse madalaimast hinnast ja sageli hangitakse vale kaup. Tuletõrjesertifikaadi olemasolu tuleb äriruumide puhul kindlasti küsida. Süveneda tuleb ka hooldusprobleemidesse.

Silmusvaibad on vaibad, mille silmused on pealt lahti lõikamata. Lõikamata silmus annab vaibale suurema vastupidavuse, kuid vaip ei ole nii pehme kui lõigatud silmuse puhul. Veluurvaibal lõigatakse silmused pealt lahti. See annab vaibale pehmust ja luksuslikkust, kuid vähendab vastupidavust.

Veluuri peetakse hotelli- ja restoranivaibaks, see sobiks kindlasti ka firma nõupidamisruumi. Kindla tulemuse pärast on polüamiidvaibad eelistatuimad, kuna kiud läbinisti värvunud ja tuleohutusklass kõrge. Vaid pealt värvitud kiududest vaip võivad väga kiiresti kuluda visuaalselt vastuvõtmatuks.

Vaip iseenesest ei tohiks tekitada allergiat. Vaiba seest on aga keerulisem mustust kätte saada kui silepõrandalt. Vaipu hooldatakse palju harvem, sest vaip ei näita mustust välja.

Plaatvaip on kallim, aga riknemise korral saab väikest juppi välja vahetada.

- Meelis Valtna, Pindi Kinnisvara puhastusteenuste projektijuht

Isegi kui büroosse on muretsetud õige kate, võib hilisema hooldusega või selle puudumisega põrandakatte eluiga kõvasti vähendada. Kui tellija ise ei tea koristamisest kuigi palju, ei tohiks tänavalt võetud koristajat objektile lasta.

Erialaselt koristustöödega tegelevad firmad ei eksi. Kõige lihtsam on ära rikkuda linoleumi ? piisab, kui kasutada ühe korra vale kemikaali või jätta vett maha. Põrandate vaenlased on ka suured savist lillepotid, mis annavad niiskust läbi ja jätavad jäljed põrandale. Ratastega toolide all võiks siiski alusplaate kasutada. Kui hooldust teha liiga suurte intervallidega, nt vaid kord aastas, siis katte eluiga lüheneb ja varsti peab uut põrandat ostma. Kahjuks ei taheta Eestis hooldusproffide nõu kuulda võtta ja asjatundjad tellitakse alles siis, kui põrandal suured kahjustused.

Puhastusfirmaga võiks kompleksteenuse lepingu sõlmida, kindlasti küsida nende töödele garantiid. Korralikud puhastusfirmad on ka kindlustatud.

Hetkel kuum