Oktoobris iseloomustasid töötleva tööstuse ettevõtteid jätkuvalt tugevad tootmis- ning müügikasvud, kommenteerib ühendministeerium.
Töötleva tööstuse müügimaht kasvas oktoobris 11,3% võrreldes eelmise aasta oktoobriga. Tootmismaht ületas 10,5% eelmise aasta sama perioodi taset.
Suurimat kasvu näitasid samad harud, mis eelnevatel kuudelgi. Metallitootmise toodangu ning müügi mahud on aastaga kahekordistunud. Viimastel kuudel kasvanud müük keemiatööstuses ning kummi- ja plasttoodete tootmise ettevõtetes ületas oktoobris eelmise aasta sama perioodi müüginäitajat püsivhindades 1,6 korda. Elektroonikatööstuse müügimahu suurenemine viiendiku võrra viitab olukorra paranemisele ekspordivõimaluste osas. Tööstussektori suure ekspordisõltuvuse tõttu tulenevad suured kasvunumbrid eelkõige ekspordi suurenemisest.
Töötleva tööstuse suurima haru, toiduainetööstuse ja jookide tootmise müük kasvas oktoobris 2,9%, haru suuruse tõttu andis toiduainetööstus olulise panuse töötleva tööstuse müügikasvule. Enim kasvas jahu- ja tangainete müük - 68% eelmise aasta oktoobri tasemega võrreldes. Müügi suurenemise põhjuseks on ikaldus Eestis ja terves Euroopas, mis on suurendanud ostusid varumise eesmärgil ja tõstnud hindu.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ligi 15% kasvas nii liha- kui piimatoodete müügimaht. Lihatoodete müügi suurenemise on põhjustanud ekspordi suurenemine, kusjuures arvestatavat rolli on arvatavasti mänginud eurotunnustuse andmine suurematele lihatööstustele. Oktoobris oli endiselt kehvemas seisus kui aasta tagasi kalatööstus, mida on mõjutanud püügikvootide vähendamine, kuid eelnevate kuudega võrreldes on olukord märgatavalt paranenud.
Töötleva tööstuse müügikasvu mõjutasid oktoobris kõige rohkem lisaks toiduainetööstusele puidutööstus ja metallitoodete tootmine. Puidutööstuse müük kasvas aastaga 5,3%, metallitoodete tootmises 28,5%.
Konjunktuuriinstituudi küsitluse kohaselt oli ettevõtjate hinnangul oktoober neile ootustele vastavalt soodne. Jätkuvalt kasvasid nõudlus ning suurenesid eksporditellimused. Oktoobris jõudis tootmisvahendite rakendatuse tase selle aasta kõrgeima tasemeni (76%). Toodangu mahu kasvu piiravate tegurite osas pole suuri muutusi toimunud. Ligi pooled ettevõtjad näevad piirava tegurina ebapiisavat nõudlust, ligi viiendik tööjõu puudust. Samas 13% küsitletud ettevõtjatest ei too välja ühtegi probleemi.
Tootmisprognoosid lähiajaks on positiivsed, samas töötajate arvu osas nähakse ette pigem vähenemist.