Ülo Toomsalu • 24. november 2003 kell 5:56

EPL: Glikman kaitseb Liviko osanikke riigikohtus

Advokaadibüroo Glikman Glikman taotleb riigikohtus väikeaktsionäride omandis olnud Liviko aktsiate sundvõõrandamise (ülevõtmise) tühistamist.

?Põhiseadus lubab omaniku tahte vastaselt omandit ära võtta ainult avalikest huvidest lähtuvalt, siin on aga toimitud üksnes erahuvidest lähtuvalt,? ütles advokaadibüroo Glikman Glikman büroo vandeadvokaat Leon Glikman Eesti Päevalehele.

Väikeaktsionärid soovivad kohtu abiga tühistada 13. mail 2002 toimunud AS Liviko aktsionäride üldkoosoleku otsust, kus põhiaktsionär AS NG Investeeringud otsustas üle võtta väikeaktsionäridele kuulunud 271 546 aktsiat.

Kuna Tallinna ringkonnakohus ei rahuldanud väikeaktsionäride taotlust, kaebavad nad edasi riigikohtusse. Glikmani sõnul on büroo lõppeesmärk tunnistada äriseadustiku regulatsioon, mis lubab omandit üle võtta, põhiseadusvastaseks ja see on riigikohtu pädevuses.

Vaatamata sundvõõrandatud aktsiate suhteliselt väiksele nimiväärtusele, on tegemist eraomandi puutumatust ja õiguspärast ootust puudutava põhimõttelise küsimusega. Need aktsiad omandasid väikeaktsionärid ajal, kui uus regulatsioon ei kehtinud, tuginedes õiguskindlusele, et nende omand säilitatakse. ?Hiljem ei saa mängureegleid muuta,? lisas Glikman.

Hetkel kuum