Bushi reform tiivustab farmaatsiasektorit

USA president George Bush loodab lähiajal pälvida Senati heakskiidu kavale leida rohkem raha pensionäride ja puuetega inimeste tervishoiuks.

Tervishoiureformi Medicare eesmärk on anda rohkem soodustusi retseptiravimitele, vahendas uudisteagentuur Reuters.

Ameerika Ühendriikide valitsusele läheksid plaanitavad soodustused maksma enam kui 40 miljardit dollarit. Võrdluseks, et möödunud aastal müüdi kogu maailmas 430 miljardi dollari eest ravimeid. Analüütikute arvates on tervishoiureformi näol rohkem tegu 2004. aasta presidendivalimiste kampaania algusega, aga farmaatsiaaktsiatele annab kavatsus uut hoogu.

Investeerimispanga Delta Lloyd andmetel võidab farmaatsiatööstus kindlasti, kui Senat tervishoiureformi heaks kiidab. Analüütik Vincent Neefs märkis, et uus seadus ei näe ette hinnaalandusi ega kontrolli ravimite hindade üle, nagu paljud turueksperdid seda varem märkinud on.

Farmaatsiaaktsiad on praegu turul saadaval soodsa hinnaga ning üha enam soovitavad analüütikud neid osta. Seni on investorid sektorist eemale peletanud patentide aegumine ja mure majanduslikes raskustes olevate Lääne tööstusriikide tervishoiukassade tühjenemise pärast, kirjutas Austria majandusajaleht Wirtschaftsblatt.

Capital Investi fondihaldur Stefan Rohrer ei näe aga farmaatsiaaktsiate kursitõusu lühiajalises perspektiivis. Sektori suhtes on ekspert keskpikas perspektiivis siiski positiivselt meelestatud.

Rohrer soovitab investeerida firmade Pfizer, Eli Lilly ja Johnson & Johnson aktsiatesse. Spekulatiivsele kauplejale peaks tema sõnul sobima Bristol-Meyers Squibb. Euroopa farmagigantidest on paremad võimalused tõusuks analüütiku sõnul GlaxoSmithKline?il. ?AstraZeneca on juba liiga kallis,? märkis ta.

Analüütikud on seisukohal, et farmaatsiaaktsiate tõusuks on peale poliitika ka mitmeid fundamentaalseid indikaatoreid. Paljud turueksperdid ootavad tuleval aastal USA intressimäärade tõstmist, mis peaks börsi rambivalgusesse tõukama nn kaitstud aktsiad. Kauplemist aktsiaturgudel hoogustas ka USA kolmanda kvartali majanduskasv ? 7,2protsendiline tõus ei ole kergesti saavutatav. Tulevasteks kvartaliteks ennustavad analüütikud USA majanduse kasvuks umbes 4 protsenti.

Kõige suuremat potentsiaali nähakse praegu kolesteroolitaseme alandajatel. Merck üritab suurendada oma turuosa kolesteroolitaset alandavate ravimite osas. Käibe poolest maailma suuruselt kolmas ravimitootja Merck taotleb luba juba varem välja töötatud ravimile, et seda siis käsimüügis turustada.

Uuringute kohaselt kannatab Ühendriikides ligikaudu 60 miljonit inimest kõrge kolesteroolitaseme käes, aga vaid 20 miljonit neist kasutab kolesteroolitaseme alandamiseks ravimeid. Käsimüüki tulevate ravimitega ning odavamate variantidega loodetakse ka need potentsiaalseid kliendid lettide ette meelitada.

Hetkel kuum