Juhti ja rahvast on võrreldud sel moel: rahvas on rodu nulle, mille ees seisab number 1 ? juht. Rohkem ajaloost pärit suhte võib üle kanda tänasesse päeva ? ettevõtte juhtidele, kes panevad terve meeskonna ühise eesmärgi nimel tööle. Nii või teisiti, Äripäeva koostatud TOPi kantud ettevõtete juhid valisid endi hulgast selle aasta number üheks ehk mainekaimaks juhiks Üllar Jaaksoo ASist Tele2 Eesti. Õnnitleme Äripäeva toimetuse poolt!
Äripäeva arvates ei lähe mainekate tippjuhtide puhul enam korda niivõrd isiku prominentsus, kui tema juhitava ettevõtte head majandustulemused. Vana rasva peal ei õnnestu enam elada.
Ehkki n-ö kolmandat mobiilsideoperaatorit Tele2 teab vast igaüks, pole vist ülearu palju neid, kes suudaks nimetada ettevõtte juhti Üllar Jaaksood. Aga nagu küsitlus näitab, teavad ja hindavad teda teised tippjuhid.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ja mitte üksnes ? ka kiretu finantsmatemaatika on asunud Üllar Jaaksoo poolele. Äripäeva koostatud Eesti Edukamate Ettevõtete TOP 100 firmade hulgas kuulub tema juhitavale Tele2-le juba teist aastat järjest esikoht. See on kõva sõna ja kahtlemata üks põhjus, mis aitas Jaaksool tulla esikohale mitte üksnes firmade, vaid ka juhtide hulgas.
Tele2 (koos endise Q-GSMiga) tegi kõigile mobiiltelefoniga kõnelejatele meelepärase teo: tema turuletulek alandas märgatavalt mobiilside hindu, tegi hindadele dünamo. Üllar Jaaksoo on saanud töist karastust kui Hoiupanga viimane juht ja töötades Eesti Ajakirjade Kirjastuse eesotsas. Kuna töine ampluaa on võrdlemisi lai, siis võib väita, et tubli juht saab hakkama valdkonnast sõltumata.
Oleksime ülekohtused, kui ei tooks ära mainekuse poolest teise ja kolmanda koha saanut. Need on Toomas Annus Merko Ehitusest ja Enn Pant Tallinkist. Vaieldamatult on nendel kahel firmal hästi läinud, nimetatud mehed on ka firmade suuromanikud.
Merko aktsia tõus hakkas Annusest vormima meie esimest börsimiljardäri. Enn Pant valmistub aga Tallinna Sadamasse tooma järjekordset suurt ja uhket laeva, Rootsi kroonprintsessi järgi Victoria-nimelist. Juhtide mainekus on seega firmade kasumite ja käivetega kenasti kaetud.
Meenutades eelmise aasta samalaadset juhtide küsitlust, oli järjekord niisugune: Indrek Neivelt, Peep Aaviksoo, Raivo Vare. Aaviksood ja Varet ei leia täna nendest firmadest, mis neile aasta tagasi edu tõid. C?est la vie. Huvitav on märkida ka Indrek Neivelti tagasihoidlikku esinemist sel aastal.
Veel üks iseloomulik seik: kõige mainekamate juhtide hulgas pole naisjuhte. Kas see rõhutab taas Eesti ärimaastiku maskuliinsust, mida oleks ühe meetmena vaja soolise võrdõiguslikkuse seaduse vastuvõtmisega siluda? Pigem teevad juhi mainekaks siiski ettevõtte head majandustulemused, nagu suur käive ja korralik kasum. Kahjuks ei tule ka võidetud kohad erinevates majandusnäitajaid arvestavates edetabelites, TOPides.
Juht olevat see inimene, kes saavutab ja realiseerib ennast oma alluvate kaudu, ses mõttes on võrdlus number ühest nullide ees omal kohal.
Autor: ÄP