Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Arvutikaupade soetamise buum jätkub ka 2004

  Infotehnoloogiasektor pakub lähiajal huvitavaid arenguid: Eestis kavandab riik IT-arendustööde kulude ühtset planeerimist, mis tagaks valdkonna strateegiliste eesmärkide elluviimise. Leedus plaanitakse eraisikutele IT-kaupade ostmiseks kulutatud raha pealt tulumaksu tagastamist, mujal maailmas toimub endiselt suur võidujooks traadita ja digitaalsete toodete väljaarendamiseks.
  Avalikus sektoris pannakse üha enam IT-infrastruktuuri arendamise kõrval rõhku reaalselt toimivate elektrooniliste rakenduste arendamisele, mis aitaks maksumaksjal veelgi kiiremini oma igapäevaseid kohustusi riigi ees täita. Riigi kohustus on ka luua ettevõtjatele selline õiguslik tegevuskeskkond, mis ergutaks firmasid reaalaja-teenuseid juurutama. Eestil on käegakatsutav võimalus jõuda paari aastaga kiirete püsiühenduste arvult Euroopa Liidu kolme juhtiva riigi hulka.
  Eratarbija kasutab seejuures kogu majalaenust üle jääva palga ja tarbimislaenud uuema tehnika soetamiseks ? näiteks vahetab oma koduarvuti välja uuema ja suurema ekraaniga mudeli vastu. Rääkides Euroopa suurtootjate juhtidega, tuleb välja, et peamine tarbimisbuum koondub printimisseadmete, digifoto- ja koduses internetiühenduses kasutatavate toodete ümber. Peamine küsimus on tarbija harimine.
  2003. aasta on olnud arvutikaupade turul odavnemise aasta. Üldine trend võrreldes eelmise aastaga on see, et müügikogused kasvasid kordades ja hinnad langesid 20?60%. Lõppema hakkav aasta näitab mitmete seadmete ja tehnoloogiate jõulist asendumist teistega. Meie tootejuhid kinnitavad, et sülearvutist on saanud tõeline kõrgpilotaaž infotehnoloogia alal. Põseks see, et arvutikasutajate janu mobiilsuse jäle on jäuv ja tootjad pü sellele vastu tulla. Nii näeks on IBMi süutitel sees liikumisandur, mis arvuti kukkudes seab kõetta lugemispea n-örkimisasendisse. Masin peab olema kerge ?ligi kaks kilo, odav ja heade kommunikatsiooniomadustega. Suurt kõetast pole tal vaja, sest andmeid saab talletada ettevõ serveris, samuti on kasutusel erineva mahutavusega USB-mäpulgad (USB memory key).
  Sel aastal Inteli juurutatud protsessoritehnoloogia Centrino võimaldab sülearvutil liituda kergesti raadiovõrguga. Samuti kurnab kantavais arvuteis kasutatav protsessor Pentium M vähem akusid, lubades sülearvuti omanikul isegi kuni viis tundi stepslist eemal olla. Samas ei ole suure ekraaniga sülearvutid, mis asendavad Euroopas täielikult lauaarvutit, meil veel väga tahetud. Nõutakse ikka 14tollise kuvariga arvutit. Sülearvuteid oleme tänavu müünud tubli 2,5?3 korda rohkem kui möödunud aastal. Selle toote areng jätkub, samal ajal kui lauaarvuti on juba enam-vähem n-ö valmis ? vaid protsessor kiireneb, monitor uueneb ja lisandub mälu.
  Traadita võrgu seadmed arenevad sülearvutitega samas taktis, WiFi on kanna kinnitanud. Andmete liikumise kiirused võrgus on suurenemas, endise standardi 802.11b asemele tuli 802.11g, samas kasutatakse ka esialgu n-ö surnult sündinuks peetud standardit 802.11a. Mõnedes ettevõtetes kaetakse viimase standardiga näiteks nõupidamiste ruumid, sest muidu hakkavad kasutajad üksteist segama. See tähendab, et seadmed peavad võimaldama pääsu eri võrkudesse. Selleks pakuvadki tootjad 802.11abg traadita võrgu juurdepääsupunkte (access point). Kui vaadata GNT Eesti koostööpartnerite arenguplaane, torkab silma võrgulahenduste projektimüügi osakaalu kasv ? terviklahendused koos kvaliteetsete toodetega on turuni??, mis kindlasti kasvab.
  Kodukasutajad on hakanud samuti traadita võrgule tähelepanu pöörama, ostetakse koduseid tulemüür-ruutereid, kuhu on integreeritud juurdepääsupunkt. Kui möödunud aasta nähtuseks oli flopiketta kadumine, siis sel aastal toimub sama CD-ROMiga, kuna sellegi järele puudub vajadus. CD-RW kirjutaja on igas standardses arvutikomplektis, kuid kipub asenduma nn combo-seadmega, kus on ühendatud CD-kirjutaja ja DVD-lugeja. Järgmisel aastal on kindlasti oodata DVD-kirjutaja ulatuslikumat ?kolimist? arvutitesse.
  Monitoride osas ei ole vedelkristallmonitor (LCD) veel kineskoopmonitorist (CRT) mööda läinud, nende osakaal müügis on vastavalt 45 ja 55 protsenti. Järgmisest aastast on oodata selle suhte pöördumist LCD kasuks. Arvutimänguritele võib olla huvitav, et Samsungilt on tulemas kiire reaktsiooniajaga (12 ms) LCD-monitorid. Samal ajal langevad plasmaekraanide hinnad. Telerihuvilistele toob järgmine aasta LCD-teleri, mis hakkab esialgu ehk asendama köögitelerit. Lisaks saab selle kerge paneeli kaasa võtta ka kaatrile või jahile. Telerivaatajaid hakkab peibutama ka digitaaltelevisioon, mis levib kaabli või vaskpaari vahendusel. Turg hakkab nõudma uusi seadmeid nimega residential gateway, mis teevad selle meediumi jälgimise võimalikuks. Sel aastal täheldasime multimeediaprojektorite odavnemist ja see võib tekitada kodukasutajate suuremat huvi nende vastu, projektoreid kasutatakse kombinatsioonis kodukinoseadmetega. On ju sarnase diagonaaliga plasmaekraan esialgu kallivõitu. Projektorite müük on mullusega võrreldes kasvanud üle kolme korra.
  Lõppeva aasta tõeline hitt on olnud digitaalsed kaamerad. Alguses küllaltki kalli läikiva asjakese alanev hind on toonud huvilisi murdu juurde. Hinnatundliku poole pealt on valikut laiendanud nn nimetud tootjad, tuntud kaubamärkide (Sony, Canon) tootjad on hinda langetanud. Kui mullu oli kaamera valdavalt kahemegapikseline, siis sel aastal on normiks kolm megapikselit. Lisaks ka igasugu muud vidinad, näiteks on Hewlett-Packardi Photosmart 945 esimene iseseadistuva välguga digikaamera. Juba suvel võisime tõdeda, et GNT Eesti müüdavate kaamerate keskmine hind on aastaga langenud poole võrra. Lisaks on mitmed tootjad valmistanud korralikud printerid (Hewlett-Packardi Photosmart, Canoni, Epsoni tooted), millega saab kodusel teel fotosid paberile trükkida ilma fotoärisse minemata. Canonil on seade, mis võimaldab trükkida ka CD-toorikutele. Muudest väiksematest arvutikaupadest tasub mainida veebikaameraid, mille müük on hoogustunud eelkõige tänu suhtlustarkvara MSN Messenger aktiivsele kasutusele Eestis.
  Hi-Fi kvaliteedile mitte rõhuvate muusikahuviliste jaoks tuleb järgmisel aastal huvitav toode, nimelt USB-mälupulk, mis on varustatud MP3-mängijaga. Tulev aasta saab olema huvitav ka protsessorimaailmas, AMD alustatud 64 biti tehnoloogia võimaldab juba serveritel neid kiireid kiipe kasutada, Microsoft lubas kevadeks aga 64bitist XPd PC kasutajaile. Värviliste laserprinterite müük on kasvanud kolm korda, eriti just odavamate värvilaserprinterite osas. Must-valgete laserprinterite kogused on jäänud samasse suurusjärku. Vertikaalsed lameskannerid võimaldavad kujutist seinalt maha võtta, suureneb huvi ?kõik ühes? seadmete vastu, kus on koos printer, skanner ja koopiamasin.
  Tarkvara osas on oluline märkida viirusetõrjetarkvara, näiteks Symanteci toodete nõudluse hüppelist kasvu. Tõuke selleks andis tänavusuvine arvutiviiruste buum. Microsofti toodete juures jätkub trend renditarkvara suunas. IBMi tarkvara on arendatud grupitöö, veebipõhise õppimise suunas. Mängude osas on suund legaalsuse poole. Üha enam maaletoojaid ja ka väljaandjaid on leidnud, et mängude nn lokaliseerimine ? kas või ainult tootega kaasas käivate paberite tõlkimine ? on parim ning argumenteerituim tee originaalmängude eduka müügi suunas.
  Mängukonsoolide tootjad valmistuvad vaikselt oluliseks müügikasvuks, suurem tõuge seisab konsoolitootjate siinse nõrga ja mitteametliku esindatuse taga. Küll aga sisenes ametlikult mängukonsoolide turule Nokia oma N-Gage?iga ja ka Microsofti XBOX on pika hoovõtu järel kohe-kohe tulemas. Kui 2002. aasta esimesel poolel müüs GNT Eesti 160 erinevat nimetust arvutimänge, siis 2003. aasta sama number on 300.
 • Hetkel kuum
Andrus Kaarelson: erakonnad, ühinege tööandjate majandusleppega!
Majanduse kasvule pööramiseks vajame valitsuste ja valimiste ülest ühiskondlikku kokkulepet, kirjutab parlamendivälise erakonna Parempoolsed liige Andrus Kaarelson.
Majanduse kasvule pööramiseks vajame valitsuste ja valimiste ülest ühiskondlikku kokkulepet, kirjutab parlamendivälise erakonna Parempoolsed liige Andrus Kaarelson.
Värske tuul Tallinna börsil: Liven läheb raha küsima võlakirjadega
Kinnisvaraarendaja Liven valmistab ette Eesti esimeseks rohevõlakirjade avalikuks pakkumiseks, mille tingimused avaldatakse lähiajal. Võlakirjad jõuavad ka börsi nimekirja.
Kinnisvaraarendaja Liven valmistab ette Eesti esimeseks rohevõlakirjade avalikuks pakkumiseks, mille tingimused avaldatakse lähiajal. Võlakirjad jõuavad ka börsi nimekirja.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Graafikud: võrdle, kuidas sinu maakonnas ärid hakkama saavad
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Finora Pank värbas Tallinna Sadama tippjuhi
Eesti ettevõtjatele kuuluv Finora Pank värbas panga operatiivjuhiks ja juhatuse liikmeks Hanno Hussari.
Eesti ettevõtjatele kuuluv Finora Pank värbas panga operatiivjuhiks ja juhatuse liikmeks Hanno Hussari.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Volkswagen Golf 50: kuidas Põrnika järeltulijast kujunes hea auto mõõdupuu
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Advokaadibüroo Lextal muudab nime
Alates 16. aprillist on advokaadibüroo Lextal uus nimi Widen, koondades ühise nime alla kolm bürood.
Alates 16. aprillist on advokaadibüroo Lextal uus nimi Widen, koondades ühise nime alla kolm bürood.
Taavi Kotka: IT-ettevõtted on muutunud ahneks
Avalikus sektoris jäävad infosüsteemid hoole ja arenduseta paljuski seetõttu, et teenusepakkujad on paisanud oma hinnad lakke, rääkis IT-ettevõtja ja endine majandusministeeriumi asekantsler Taavi Kotka.
Avalikus sektoris jäävad infosüsteemid hoole ja arenduseta paljuski seetõttu, et teenusepakkujad on paisanud oma hinnad lakke, rääkis IT-ettevõtja ja endine majandusministeeriumi asekantsler Taavi Kotka.