ETK jätkab kolme poeketiga

Andres Kärssin 15. jaanuar 2004, 00:00

?Jäävad A ja O, Konsum ning Maksimarket,? ütles ETK nõukogu esimees Väino Sassi kontserni alanud aasta suundumusi kirjeldades. Ta lisas, et võib-olla toetatakse ka ehituskaupu müüva E-keti arendamist, sest ühistud on sellest huvitatud. Põhiosa ETK müügist moodustab siiski toidukaup.

Sassi sõnul jäävad ketiga mitteliituvad ühistu kauplused ühistute enda pidada ning tulevikus on pigem päevakorras selliste poodide lõpetamine. Sassi lausus, et Maksimarketite keti laiendamisplaani ta pikalt kommenteerida ei saa, kuid asja mõte on selles, et kui ühistu on kusagil sisse võtnud positsiooni, siis võiks seal kohas avada ka Maksimarketi-laadse kaupluse. Ta märkis, et näiteks Valgas ja Rakveres pole hüpermarketit.

Eile otsustas Võru volikogu anda kohalikule ühistule loa ehitada linna Maksimarket.

Selgitades võimalikku koostööd Eesti kapitalil Selveri keti ja Maksimarketi vahel, ütles Sassi, et konkurentsi tihenedes tuleb teha oma valikud. Ta lisas, et kui varem spekuleeriti, et Selveri arendajad teevad keti müügiks, siis praegune olukord paistab teine olevat. Selveri positsiooni selginedes on koostöö võimalik, märkis Sassi.

ETK teatas nädala algul, et süsteemi jaekaubanduskäive oli mullu üle 4,3 miljardi krooni, mis 6,3 protsenti rohkem kui 2002. aastal. ETK juhtkond ei soovinud keskühistu ja ühistute majandusnäitajaid lähemalt täpsustada ja kontserni tulevikukavasid selgitada enne maikuud, kui on koos käinud ETK peakoosolek. Nõukogu esimehe sõnul jäi tema teada ETK süsteem mullu plussi.

Üldistavat pilti ETK mullusest tegevusest andes lausus Sassi, et paljud kulud saadi paremini kontrolli alla ning koostöö ühistute vahel parenes. Tema hinnangul on 6,3protsendine kasv hea tulemus, arvestades toidu- ja esmatarbekaupade hindade langust. Lähtudes statistikaameti mullusest kolme esimese kvartali aruandest kasvas 2003. aastal jaekaubandusettevõtete (v.a auto- ja kütusemüüjad) müük kokku hinnanguliselt 9?10 protsenti, mis on umbes 5 protsenti vähem kui aasta varem.

ETK süsteemis on 25 liikmesühistut, kellele kuulub ligi 500 kauplust üle Eesti. Neist keskühistu otsealluvuses on 4 Tallinnas asuvat Konsumit ning Laagri, Lasnamäe ja Tartu Maksimarket. ETK süsteemi mulluseks käibeks tuleb käibemaksu arvestamata 3,53 miljardit krooni, mis ületab veel 200 miljoni krooniga viimastel aastatel kiirelt kasvanud soomlaste Kesko vastavat näitajat.

Kesko kontserni kuuluva Citymarketi keti juht Riho Maureri hinnangul on 3000?4000ruutmeetrised Maksimarketid pigem supermarketite kui laia sortimendiga hüpermarketite moodi.

Kommenteerides ETK plaani pikendada hüpermarketiketti, ütles Maurer, et vaadates Lääne-Euroopa vastavaid andmeid oleks Eestis selleks ruumi küll. Samas lähtudes siinsest elatustasemest on turg selleks täis.

Tulenevalt praeguste väljaspool Tallinna asuvate Maksimarketite suurustest võiks ETK Maureri hinnangul 3000?4000ruutmeetriseid kauplusi juurde teha, kuid säärasest poest ei piisa kõikide vajaduste lahendamiseks. ?Tegu oleks supermarketiga, suure Konsumiga. Hüpermarketi suurus algab 6000 ruutmeetrist,? lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing