Ülo Toomsalu • 21. jaanuar 2004 kell 7:22

PM: Ametnik keelas riigikogulastele kutsehariduse uuringut tutvustada

Haridusametniku palvel jättis uuringufirma Praxis Riigikogu kultuurikomisjonile tutvustamata kutseharidust puudutava uuringu.

Väidetavalt on uuringu järgi jagatav raha koolide vahel juba enne tulemuste selgumist jaotatud, kirjutab Postimees.

Kava kohaselt pidanuks Riigikogu kultuurikomisjon eile tutvuma Poliitikauuringute Keskuse Praxis uuringuga kutseharidusest Eestis. Praxise esindajad käisid ka kultuurikomisjonis kohal, kuid uuringu esitlust seal ei toimunud ja Praxis tutvustas seal muid küsimusi.

Isamaaliitlasest kultuurikomisjoni liige ja endine haridusminister Tõnis Lukas ei välistanud, et tutvustusest loobumise põhjuseks võis olla Postimehe ajakirjaniku huvi. Lukase sõnul ei näe tema ise kutsehariduse arengus midagi salastamisväärset.

«Ma arvan, et probleem võib peituda tähtaegades,» tõdes Lukas. «Nimelt pidid nad selle töö valmis saama eelmise aasta lõpuks. Samas on haridusministeerium ja kogu valitsus tegemas otsuseid, mis oleksid pidanud tuginema sellele analüüsile.»

«Tegelikult on valitsus struktuurifondide raha kutsekoolide vahel juba ära jaganud. See tähendab, et seda on tehtud täiesti analüüsivabalt,» väitis Lukas. «See on põhjus, miks ei nähta siin mitte objektiivsetest hinnangutest ja analüüsidest lähtuvat rahajaotust, vaid kellegi karvast kätt või näiteks seda, et Luua Metsanduskool, mis on suhteliselt väike, saab 40 miljonit krooni euroraha.»

Hetkel kuum