EPL: Sügisel avatakse uus paljutõotav keeleportaal

09. juuni 2004, 07:38

Sügisel avatakse ambitsioonikas keeleportaal , millesarnast pole maailmas varem õnnestunud luua.

Keeleportaali valmistavad ette Eesti Keele Sihtasutus (EKSA), TEA Kirjastus, IT-guru Linnar Viik, bioinformaatik Jaak Vilo ning arvutuslingvist Indrek Hein, kirjutab Eesti Päevaleht.

Portaali haldama loodud koostöökonsortsiumi OÜ Keelevara ühe omaniku ja nõukogu esimehe Viigi sõnul luuakse ning töödeldakse infoajastul valdav osa tekste arvuteid kasutades, kasutajatele mõeldud kvaliteetseid elektroonilisi keele- ja tõlkekeskkondi, kuhu oleks koondatud eri tüüpi keelevara, pole aga tekkinud.

Eri sõnaraamatuid läbiva ühtse otsingumootoriga keeleportaal ning elektroonilised lisateenused võimaldavad leida otsitava sõna või väljendi kõik esinemiskujud nii üld- kui ka erialasõnaraamatutest.

?Tulevikus on võimalik, et selle keskkonnaga saab masintõlget ehk reaalajas õigekirja ja keelestiili korrektuuri teha, samuti võib edasi püüelda inimkõne tekstiks viimise ja kõnesünteesi poole. Välistatud ei ole ka subtiitrite näitamise võimalus mõnda digitaaltelevisiooniprogrammi vaadates,? rääkis Viik. Portaali, mis ühendaks kümneid teatmeteoseid ning kus need ka hõlpsasti grupeeritud oleks, pole tema sõnul teatmeteoste kirjastajate tiheda konkurentsi tõttu mujal maailmas suudetud luua.

?Täna oleme koondanud üle saja sõnastiku, leksikoni ja teatmeteose elektroonilise kirjastamise õigused ning sidunud nad keeletehnoloogiliselt tervikuks,? ütles Viik.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing