Ametiühingud: tööandjad peavad alampalga tõusu liiga kiireks

01. juuli 2004, 14:18

Täna toimus tööandjate ja ametiühingute alampalga läbirääkimiste järjekordne voor, teatas Ametiühingute Keskliit (EAKL).

Ametiühingute delegatsiooni juhtis EAKL esimees Harri Taliga ning tööandjaid esindas Tööandjate Keskliidu (ETTK) juhataja Tarmo Kriis.

Ametiühingud esitasid positsiooni alampalgaks 2800 krooni kuus, millega tööandjad nõus polnud väites, et kuna tööviljakus on tõusnud vaid 10-11%, siis alampalk ei saa tõusta kiiremini tööviljakusest.

'Meie tänane seisukoht on, et töötav inimene ei saa elada ainult töörõõmust', ütles Taliga. 'See, kuidas tööandjad tööd korraldavad, et tööviljakus saaks tõusta, sõltub eelkõige nende endi asjatundlikest otsustest, mille eest saadakse ka kasumit. Pealegi, me räägime siin alampalgast, mitte tootvama töö eest kokkulepitavatest tulemuspalkadest'.

Eurostati 2002. a statistika kohaselt olid tööjõukulud Euroopas (15 riigi keskmine) ühe töötaja kohta keskmiselt 22,21 eurot tunnis (palk, sotsiaalsed garantiid, koolitus); Eestis 3,03 eurot tunnis (e 13,6% Euroopa keskmisest).

Eestlaste tööviljakus oli 20,8% Euroopa Liidu keskmisest millest nähtub, et Eesti töötaja on sama raha eest 1/3 võrra produktiivsem Euroopa kolleegist.

Tööandjad tegid ka ettepaneku senise alampalga tõusmise mudeli kokkuleppe muutmiseks, kuna see ei arvestavat tööandjate sõnul tänase päeva olusid.

Ametiühingud on nõus ettepanekut kaaluma teiste kompromisside valguses, üheks selleks oleks tööandjate suurenenud huvi harutasandi lepeteks. Mõlemad pooled tunnistasid harutasandi lepete süsteemi mõlemat osapoolt rahuldava mudeli väljatöötamise vajalikkust.

Tööandjad esitavad endapoolse lepingu muutmise nägemuse 20ndaks augustiks, läbirääkimised jätkuvad septembri alguses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing