Gea Velthut-Sokka • 1. november 2004 kell 22:00

Õiguse eest tänavaid puhastada võitlevad Eesti kapitalil firmad

?See aasta tuleb kindlasti parem kui eelmine,? kinnitas mullu ainsana kahjumisse jäänud Tänavapuhastuse ASi juhataja Vello Kink. Ettevõte jäi miinusesse, sest ei saanud esimese üheksa kuu jooksul Tallinna kommunaalametilt tellimust.

Töötajaid koondama siiski ei hakatud, sest töö saamise olid olemas. Eelmise aasta septembrist ongi firmal neljaks aastaks Tallinna kesklinna teede puhastamiseks leping. Lisaks töötab Tänavapuhastuse AS ka Tartus ja Jõgevas.

?Oleme talveks valmis,? ütles Kink. ?Masinapark on üle vaadatud, puistematerjaliks lepingud sõlmitud ning paar uut masinat ka ostetud.?

Kokku on firmal üle 50 kalli masina, kõige tavalisemad neist maksavad kolme miljoni ringis. ?See pole nagu luud, et ostad poest, kasutad ja siis kannad maha,? võrdles Kink.

Teine Eesti kapitalil ettevõte Jaakson & Ko tänavu olulisi investeeringuid ei teinud, kuid aasta tuleb sellegipoolest eelmistest viletsam. ?Tööde mahud jäid veidike väiksemaks,? ütles firma juht ja omanik Jüri Jaakson. ?Otsime uusi piirkondi ja ka tegevusalasid, mõtleme prügiveole ning plaanime osaleda ka vastavatel riigihangetel.?

Kingi sõnul ongi selle ala põhiline probleem lühikesed lepingud ja suured investeeringud. Neli aastat on maksimaalne aeg, milleks ühe hankega lepingu saab. Ta väidab, et selle ajaga investeeringuid tagasi ei tee, Soomes näiteks plaanitakse just selle tõttu võimaldada kuni seitsmeaastasi lepinguid.

?Ja konkurents on meil vinge. Neli firmat võitlevad iga lepingu eest,? lisas Kink.

Kui Tallinnas on lepingud paigas, siis Tartus lõpevad olemasolevad lepingud selle aasta lõpuga. Uue hanke, mille võitsid Tänavapuhastus ja AS Teho, on ülejäänud kaks konkurenti aga vaidlustanud.

Jaaksoni sõnul püüavad kõik firmad just Tallinnas tööd saada. Mustamäge, Haaberstit ja Põhja-Tallinna teenindav Jaakson & Ko proovis saada lepingut ka Tartus, kuid juhi sõnul ei olnud lootused eriti suured. Ta lubab hanke üle vaidlemisel siiski kasvõi kohtuni välja minna. Seni aga tuleb lisakäivet saada Põltsamaal, Viljandis ja Pärnus töötamisega.

Mis saaks kalli masinapargi soetanud ettevõttest, kui mõned olulised lepingud äkki saamata jääksid? ?Ma ei taha sellele mõeldagi,? ohkas Kink. ?Aga õnneks ei ole ühelgi firmal praegu sellist jaksu, et terve Eesti ära katta. Ja uusi tulijaid ka ei paista.?

Viimane asi, mida puhastusfirmad ootavad, on lumerohke talv. Nii Tallinnas kui Tartus teenib puhastaja konstantse summa kuus, mille eest tänavad korras tuleb hoida. Kingi sõnul jäädakse igal talvel kokkuvõttes miinusesse, mis suveperioodil tagasi tuleb teenida.

?Tallinnas on talvine ja suvine hinnavahe vaid 10 protsenti. Tartus on lihtsam rahavoogusid planeerida, seal on talvine tariif kahekordne,? lisas ta.

Tallinna kommunaalameti heakorra osakonna juhataja Tõnu Tuppits ütles, et rutiinsed ettevalmistused talveks on tehtud, sealhulgas üle vaadatud ka firmade tehnika seisukord.

Esimesi lörtsiseid ja libedaid ilmu lubatakse selle nädala lõpuks.

Hetkel kuum