Peeter Raidla • 18. november 2004 kell 22:00

Kinnisvaraturg püstitab järjest rekordeid

Kunagi varem ei ole kolmandas kvartalis ostetud nii palju kinnisvara ? uue omaniku leidis tervelt 13 426 objekti, millest korterid moodustasid 53%. Teisisõnu tähendab see, et uue korteri soetas endale tänavu juulist septembrini enam kui 7100 perekonda.

Nii-öelda rekordisadu on kestnud juba alates 1999. aastast, mil hakati üle saama aktsiaturu krahhist. Vaid 2002. aasta kolmas ja neljas kvartal möödusid ilma rekordita. Tõsi, ka tänavusel neljandal kvartalil seisab ees raske katsumus ? uue tähise püstitamiseks on vaja purustada mullu neljandas kvartalis tehtud läbi aegade suurim tulemus ? 14 000 kinnisvara ostu-müügitehingut.

ASi Pindi Kinnisvara juhataja Peep Soomani sõnul ei kätke kinnisvaratehingute arvu kasv iseenesest mingit ohtu. See näitab vaid, et äri käib hoogsalt. Seda enam, et tänavu kolmandas kvartalis olulist hinnahüpet ei toimunud.

?Potentsiaalne oht tekib alles siis, kui ühel päeval ei suuda pangakliendid enam laenu tagasi maksta,? arvas Sooman, kelle juhitav Pindi Kinnisvara hakkas hiljuti pakkuma kiirlaenu nn rahanälja kustutamiseks esimese sissemakse tegemisel.

Soomani sõnul ületab korterite nõudlus endiselt pakkumist. Suvel, pärast kevadist järsku tõusu, mil ilmselt euroliidu kartuses lühenes korterite müügiperiood koguni kahele nädalale, võis küll täheldada müügiaja pikenemist kuni poolteisele kuule. ?Nüüd on see taas hakanud lühenema. Samas on märgata korterituru jagunemist segmentideks. Kui varem oli kinnisvara kõik üks kinnisvara, siis nüüd on hakatud seda järjest enam jagama heaks, keskmiseks ja halvaks piirkonnaks. On tekkinud nn halvad objektid, kus ühistu puudumine või maja, sealhulgas trepikoja korrashoid, on oluliselt pärssinud korterite müüki,? tõdes Sooman.

ERI Elamispindade Kinnisvara OÜ tegevjuht Mart Saa tõdes, et vanade korterite müügis on praegu seisak Lasnamäel, Õismäel ja osaliselt ka Mustamäel. ?Uute majade ja kesklinna korterid lähevad nagu soojad saiad,? lisas ta. ?Meil pole veel ühegi uue maja korterite müügiga probleeme tekkinud. Ülinõutud on ka head vanad korterid.?

Saa pakkus, et kui üldse kellelgi tekib laenu tagasimaksmisega probleeme, siis pigem ?mägede? vastsetel korteriomanikel. ?Uutes majades soetavad endale korteri suhteliselt asised inimesed, ehkki probleemide eest pole keegi kaitstud. Kui kuulata pangajuhtide esinemisi, siis nemad ütlevad, et andke aga takka.?

Hetkel kuum