Enn Tosso • 30. november 2004 kell 22:00

Maja turuväärtus võib ehitusmaksumusele alla jääda

Selleks, et maja hilisem turuväärtus ei jääks ehitusmaksumusest madalamaks, tuleb hoolikalt kaaluda, kuhu piirkonda maja ehitama hakata. Maja hilisema turuväärtuse määrab eelkõige koht, mitte siseviimistluseks kasutatud materjalide hind.

Uus Maa Kinnisvara hindaja Lauri Prei sõnul paneb turuhinna paika nõudlus. ?Kuna hetkel on nõudlus väiksemate ja odavamate elamute järele, siis ostetakse neid nii Tallinnas kui ka selle lähemas ja kaugemas ümbruses. Juhul, kui asukoht on vähegi talutav, on selliste kinnisvaraobjektide likviidsus hea ning ehitajad ja arendajad võivad tunda rahulolu heast vaheltkasust,? sõnab Prei. Tema hinnangul pole suurte ja kallite elamute järele nõudlust. ?Seetõttu ei osteta selliseid maju ei Tallinnas ega selle lähiümbruses, rääkimata Paidest või Rakverest,? arvab Prei. Ehitushinna kohta ei saa tema arvates mingit üldistust teha. ?Elamu ehitusmaksumus sõltub väga mitmest tegurist ? hoone arhitektuurist, plaanilahendusest, ehitajast, kasutatud materjalidest, tehnilistest lahendustest, sisseseadest ja isegi ehituse ajast,? selgitab ta. ?Sestap on võimalik ehitada 100 m² elamu 0,6 miljoni krooni eest, samas tean inimesi, kes on sama suure maja ehituseks kulutanud kaks ja pool korda rohkem ehk 1,5 miljonit krooni.?

Samas möönab Prei, et elamu ehitatakse siiski enda tarbeks, mitte müügiks ja nii peaks see vastama peale üldiste nõuete ka erivajadustele ja ootustele, mis on seotud konkreetse perekonna ja selle liikmete elustiiliga. ?Juhul, kui inimesed end majas hästi tunnevad, omandab eluase lisaks kinnisvaralisele väärtusele uue, s.o emotsionaalse lisaväärtuse. Juhul, kui seda head tunnet tunnevad lisaks maja elanikele ka teised inimesed, siis suudetakse selline maja, olgu ta keskmisest oluliselt suurem, väga hea hinna eest maha müüa,? räägib Prei.

ERI Kinnisvara hindamisosakonna juht Andres Teder rõhutab, et ehitatava maja tulevase turuväärtuse määrab eelkõige asukoht. ?Üheks indikaatoriks, mis näitab kinnistu tulevast turuväärtust elamu valmides, on piirkonna kruntide hind,? sõnab Teder. Ta võtab hüpoteetiliseks võrdluseks kolm analoogset ehitatavat keskmise tasemega kivimaja: suurus 200 m2, ehitusmaksumus 10 000 kr/m2, krunt 1200 m2. Peale ehitusmaksumuse tuleb siin ostjal mõistagi tähelepanu pöörata elamu projektlahendusele (arhitektuuriline välisilme, ruumide paigutus, valgustatus, magamistubade arv jne), ehituse ja viimistluse kvaliteedile, materjalide ja viimistluselementide omavahelisele sobivusele ning haljastusele. (Vt tabel).

Tederi sõnul on seaduspära, et odavamal krundil peaks elamu ehitusmaksumus olema madalam. Lisaks tuleb tähele panna, et kui näiteks tabelis toodud Merivälja 2 eramu viimistlustaseme tõstmisel kerkib tõenäoliselt ka maja turuväärtus, siis ülejäänud hinnatundlikemates piirkondades ei mõjuta viimistlustaseme tõstmine turuväärtust enam oluliselt. ?Piirkonnas, kus uusehitusi on väga vähe, tasub tähele panna, et uuselamu maksumus ei ületaks 20?50% piirkonnas pakutavate heas seisukorras majade hindu,? ütles Teder.

Hetkel kuum