Vattenfall tahab vägisi Taani Elsamit

Tõnis Arnover 23. detsember 2004, 00:00

Taani suurima energeetikakontserni Elsam juhtkond ja nõukogu teatasid nädal tagasi, et on Taani rahandusministeeriumiga kokku leppinud ühinemise riikliku nafta- ja gaasifirmaga Dong, mis valitsusel on kavas tuleval aastal erastada. Kuid see pole põrmugi häirinud Rootsi riiklikku energeetikakontserni Vattenfall, mis äsja teatas, et on valmis jaanuaris tegema Elsamile Dongist parema pakkumise. Uudisteagentuuride hinnangul on Dong, millele kuulub juba 24% Elsamist, valmis pakkuma selle aktsia eest 930 ja Vattenfall kuni 1300 Taani krooni.

Vattenfall ütles, et hakkas alternatiivset ostupakkumist kaaluma pärast seda, kui Elsami enamusomanikke esindav konsortsium oli seda palunud. Vattenfall lubas, et pakkumine puudutab üksnes konsortsiumi esindavaid aktsiaid. Konsortsiumi liikmete käes on 76% Elsami aktsiatest, mille ostuhinnaks kujuneks prognooside järgi 19 miljardit Taani krooni.

?Oleme pidanud Taani Elsami enamusaktsionäre esindava konsortsiumiga viljakaid läbirääkimisi ja saatnud neile meie pakkumise tingimused,? öeldakse Vattenfalli pressiteates. Vattenfalli väitel on tal suur huvi osaleda eelmisel aastal avanenud Taani energeetikaturul käimaolevas struktuuri muutmises ja muuta strateegilise partnerina Elsam Taani juhtivaks energeetikafirmaks.

Ajalehe Berlingske Tidende küsimusele, miks Vattenfall on Elsamile parem partner kui Dong, vastas Vattenfalli tegevdirektor Lars Josefsson, et tegutsedes Euroopa turul pakub tema firma Elsamile laienemisvõimalusi teistesse riikidesse ning tehnilist ja turunduslikku sünergiat.

Konsortsiumi kuuluva Elsami suuraktsionäri Elro tegevdirektor Henry Lei Jacobsen ütles, et Vattenfall on lubanud ära osta kõik aktsiad, mis Elsami aktsionärid on valmis müüma, ning teeb lõpliku hinnapakkumise jaanuari keskel.?

Elsami tegevdirektor Peter Höstgaard-Jensen omakorda on pöördunud paarikümne suurima Elsami omanikfirma poole palvega mitte müüa oma aktsiaid Rootsi energiahiiule. Selle taga on Taani poliitikute ja üldsuse kartus, et Taani energeetikasektor läheb väliskapitali kätte.

Kopenhaageni kaubandusülikooli professor Peter Möllgaard näeb ohtu, et kui Vattenfall omandab suure osaluse Elsamis ning too omakorda ostab Kopenhaageni Energia ja sellele kuuluva aktsiapaki Sjaellandi firmas Energi E2, siis, omandab Vattenfall liiga suure mõju Taani energeetikasektoris.

Vattenfallil on ostuks raha tekkinud erakordselt hea majandusaasta tulemusena. Selle üheksa kuu maksude-eelne kasum oli 21,4 miljardit Eesti krooni ja kasumimarginaal Põhjalas 35 protsenti. Tõsi, kriitikute sõnul on selle põhjuseks liiga kõrge elektri hind, mis Rootsis on siiski ELi üks madalamaid.

Taani energiaturule pürgiv Rootsi Vattenfall kuulub sajaprotsendiliselt Rootsi riigile ja on Euroopa suuruselt viies energiakontsern. See tegutseb peale Rootsi veel Soomes, Saksamaal, Poolas, Eestis ja Balti riikides.

Vattenfall toodab umbes viiendiku Põhjalas ja 17% Saksamaal tarbitavast elektrist. Rootsis ja Soomes on tal 1,3 miljonit klienti, kellel ta müüb elektrit otse ja Nord Pooli börsi kaudu. Saksamaal on tal 3,3 miljonit klienti. Kontserni eelmise aasta 190,3 miljardi Eesti krooni suurusest käibest üle poole ehk 108,7 miljardit andis Saksamaa.

Elektri tootmise kõrval tegeleb Vattenfall ka soojatoomisega, mis on peamine Balti riikides ja Poolas. Eestis on Vattenfalli tugiala Pärnus, kus selle tütarfirma Vattenfall Eesti on ostnud Ülejõe Soojusvõrgu ja Pärnu Soojuse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing