Ülo Toomsalu • 4 jaanuar 2005

EPL: Riiklik kütusevaru viiakse odavaks hoiustamiseks Rootsi

Eesti paigutab julgeolekuvaruna käsitletava bensiini ja diislikütuse Rootsis asuvatesse mahutitesse, sest see tuleb kodumaal hoiustamisest tunduvalt odavam.

Euroopa Liidu ees võetud kohustuste järgi peab Eesti soetama 2010. aastaks vedelkütuse tagavara, mis rahuldab vähemalt 90 päeva tarbimisvajaduse. Alanud aasta lõpuks peab reservis olema 15 päeva varu praeguse viie päeva varu asemel, kirjutab Eesti Päevaleht.

Autokütust välisriikidesse ladustama sunnib riiki ennekõike vabade mahutite krooniline defitsiit. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõuniku Martin Jas?ko sõnul tuleks vastasel juhul Eestisse ehitada juurde kalleid mahuteid ja rajada hulgaliselt uusi hoiustamiskohti. ?Investeeringud maksaks siis kinni lõpptarbijad,? selgitas ta. Rootsis on aga hoiustamiskulud 3-4 korda väiksemad.

Ministeeriumi analüüsi kohaselt võidavad tavatarbijad uue süsteemi loomisest tulevikus umbes 15 senti bensiiniliitri kohta, mis teeb kolme kuu varude olemasolu korral aastas ligi 150 miljonit krooni kokkuhoidu.

Kütuse piiri taga hoidmisse suhtub ülimalt skeptiliselt Rahvaliidu aseesimees Tiit Tammsaar. ?Talupojamõistus ütleb, et mis oma õue peal, see oma õue peal. Annaks jumal, et meil siin põhjalaiustel ei juhtuks midagi nii kohutavat kui India ookeanis,? ütles Tammsaar.

Tammsaare sõnul võib hädaolukorras tekkida probleeme ka kütuse operatiivse Eestisse toimetamisega. ?Vähemalt riske tuleks hajutada ja osa kütusest Eestisse jätta,? pakkus ta.

Hetkel kuum