Fortumi aktsiad tõusid eile Helsingi börsil kella viieks õhtul ligi 7 protsenti, 14,75 euroni. Terve eelmise aasta jooksul kasvas aktsia hind 89%.
Viimase kvartali puhaskasum kasvas 350 miljoni euroni ehk 41 sendini aktsia kohta. Mullu neljandas kvartalis olid vastavad numbrid 227 miljonit eurot ja 27 senti aktsia kohta. Uuringufirma SME Direkt küsitletud 10 analüütikut ootasid käibeks 3,08 miljardit eurot ja kasumiks aktsia kohta 0,32 eurot. Käive kasvas ligi 12 protsenti, 3,18 miljardi euroni.
?Numbrid on muljetavaldavad, sest Fortumi realiseeritud elektrihinnad on olnud turuhindadest kõrgemad ja firma naftaüksuse marginaalid lõid rekordeid,? ütles Evli Banki analüütik Derek Silva. ?Ettevaatlikum oleksin ma tuleviku osas, sest elektri hinnad on selgelt madalamal kui aasta tagasi ja nafta rafineerimise marginaalid on langemas,? lisas ta.
Sampo kontserni kuuluva Mandatum Stockbrokersi analüütik Robin Johansson soovitab Fortumi aktsiat jätkuvalt vähendada, samas võib ta kergitada hinnasihti seniselt 13,5 eurolt. ?Tulemused olid suurepärased, aga seda ainult tänu naftaärile,? ütles Johansson.
Ka EQ Banki analüütik Juha Iso-Herttua soovitab Fortumit vähendada. ?Mullused head tulemused on nüüdseks juba ajalugu, tänavu hakkab firma kasum kahanema,? möönis Iso-Herttua.
Sampo Panga väärtpaberimaakler Laur Kaljuvee lisas, et edaspidi tuleks arvestada sellega, et elektri hind maailmaturul on viimasel ajal langenud. ?Samuti ei ole sellel aastal eeldatavasti probleemi vee vähesusega, mis lubab kasutada rohkem odavamat hüdroenergiat,? möönis ta. Kaljuvee sõnul oli eilne aktsia hinna liikumine ülereageering headele tulemustele.
Iso-Herttua peab positiivseks siiski kevadel eesolevat üksuste eraldamist. Fundamentaalnäitajate põhjal on Fortum väga kallis firma ja analüütik soovitab aktsiat jätkuvalt portfellis vähendada. Hinnasihi jätab ta 13 eurole.
Põhjamaade suuruselt teine kommunaalteenuste osutaja Fortum kavatseb selle aasta kevadel anda 85 protsenti oma naftaüksusest dividendidena aktsionäridele. Ja ülejäänu müüa, et keskenduda Põhjamaade energiaturu arendamisele.
Kontsern võitis mullu rekordiliselt kõrgetest nafta toorhindadest ja kasvanud nõudlusest. Londoni rahvusvahelisel naftabörsil tõusis nafta hind mullu 26. oktoobril rekordilise sulgemishinnani ehk 51,56 dollarini barreli kohta.
?Kiireim kasv tuli kõrgete marginaalidega nafta rafineerimise üksusest,? teatas firma. Lisaks teatas firma, et ootab Põhjamaade elektrinõudluse kasvu umbes protsendi võrra aastas paari järgmise aasta jooksul.
Kontsern tootis eelmise aasta neljandas kvartalis 16 teravatt-tundi elektrit. 2003. aasta neljandas kvartalis oli vastav näitaja 14,3 teravatt-tundi. Eesti Energia toodab aastas 3600 gigavatt tundi ehk 3,6 teravatt-tundi.
Elektrit müüdi kvartalis 582 mln euro eest, mis on 3,2 protsenti enam varasema aasta samast perioodist.
Fortum annab elektrit Soomes, Rootsis, Norras ja Eestis kokku 1,4 mln inimesele ja tootis 16 protsenti Põhjala riikide elektrist möödunud aastal.
Ühispanga maakleri Peeter Koppeli sõnul on Fortumi investorid Eestis pikaajalise nägemusega ning nad on julgenud investeerida suuremaid summasid.
Koppel otsiks Fortumi aktsiale alternatiivi samast sektiorist ning pigem arenevatelt turgudelt.
Hansabank Marketsi maakler Raido Lillemets möönis samuti, et aktiivseid kauplejaid Fortumiga ei ole, nad on pigem pikaajalised. Eile sulgesid mõned kliendid oma positsiooni. Lillemets soovitab klientidel Fortumi aktsiat hoida.
Sampo Panga väärtpaberimaakler Laur Kaljuvee möönis, et Fortumi näol ei ole tegu enim tähelepanu saava aktsiaga. Eile tehti Sampo Panga vahendusel küll aktsiaga tehinguid, aga selget müügi- ega ostusuunda välja ei kujunenud. Pank andis aktsiale vähendussoovituse, sest aktsia on saavutanud õiglase hinnataseme.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.