Paljud uued elamupiirkonnad rajatakse lagedale väljale, vahel ka olemasoleva loodusliku metsa piiridesse. Erinevalt Soomest või Rootsist, kui tuua häid näiteid kodu lähedalt, ei arvesta meie kinnisvaraarendajad ja detailplaneeringute tegijad pahatihti ei olemasoleva looduse ega valitsevate tuultega. Ka on pea kõik uusehituste ümbrused maastikuliselt kujundamata, mistõttu majaomanikel tuleb ise koduümbrus hubaseks muuta.
Kes jaksab, teeb ise. Aga kui teadmisi-oskusi või aega napib, peaks küsima nõu juba maja projekti valmides. Parimate aiakujundajate hooaja töögraafik kipub hiliskevadeks täis saama, praegu on viimane aeg endale isiklik spetsialist leida. Projekteerimisprotsess kestab keskmiselt kuu-kaks, kevadel pigem kauem kui sügisel.
Kujundusprojekte teevad maastikuarhitektid, aiakujundajad, ka mõned kogenumad aednikud ? neid pole tänapäeval raske leida. Internetis on haljastusfirmade ja projekteerimisbüroode nimekiri pidevalt täiustumas, seetõttu soovitan valikut tehes tutvuda ka spetsialisti varasemate töödega.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Parimad asjatundjad on need, kes tegelevad kujundamisega aastaringselt ja kel on pikem kogemus. Samuti tasub rakendada ka andekaid noori ? kõik sõltub tellija maitsest ja heast omavahelisest klapist.
Aiakujundaja või maastikuarhitektiga tasub algusest peale koostööd teha juba seepärast, et käesolevaid ressursse võimalikult optimaalselt kasutada. Säästlik majaomanik ei lase ehitustööde käigus segi pöörata või mine ma vedada toitaineterikast mullakihti, mida saab hiljem kasutada muru rajamisel. Ka ei ole kohe mõtet krunti siledaks lükata ja looduslikke ojasid-kraave täita ? kunstlikult on reljeefi palju raskem tekitada. Vaadake üle, mis teie krundil väärtuslikku leidub, ning ärge unustage sellest teavitada ka ehitajaid. Vajadusel tasub lausa teatud objektid ja hoone lähedusse jäävad puud taraga piirata, et tagada nende säilimine ehitustööde käigus.
Aia rajamiseks ehitusluba vaja ei ole. Küll aga vajab kujundaja aktuaalset asendi- ja tehnovõrkude plaani, sest ka haljastuse rajamisel kehtivad teatud kindlad nõuded näiteks puu istutamisel elektrikaabli või veejuhtme lähedusse. Olge valmis vastama kujundaja küsimustele ning võimaldama tal ligipääs teie krundile ? nii sünnib parim tulemus.
Siis võiks enese jaoks valmis mõelda soovid ja vajadused. Aiaplaan on küll tähtis, aga esikohal on siiski oma vajadused ? milline on aia eesmärk pere jaoks, kui palju aega oleme nõus sellele pühendama.
Plaan on mõttekas teha mitme aasta peale ? ruumi kasutamise käigus selgub ka, mida vaja ümber muuta või juurde teha.
Ei tasu karta kujundajaga suhelda ka aia valmimise järel, sageli kuluvad nõuanded marjaks ära ning koostööd tehes on rahul mõlemad pooled. Kui maja on valmis, on see enam-vähem lõplik. Aed aga kasvab mitmeid aastaid, saavutades planeeritud väljanägemise alles aastate möödudes.
Aia rajamise kuludeks tasub varuda keskmiselt 5?10% maja ehituskuludest.
Aiaplaani maksumust on aga raskem ette anda, sest see sõltub väga paljudest teguritest.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Keskmiselt võib nimetada vahemikku 7000?15 000 krooni, aga võib ka vähem või rohkem.
Erinevad rajatised aias (nt müürid, basseinid jms, mis vajavad täpseid tehnilisi jooniseid) võivad aia ruutmeetrihinna tõsta kolme-neljakordseks. Ka olemasoleva maastiku säilitamine võib projekteerija jaoks olla lisaülesandeks.
Nagu majaehituses, ei saa ka taim- ja muu ehitusmaterjali valikul aias panna võrdusmärki odava ja kvaliteetse vahele. Puukoolis koolitatud ja kvaliteedikontrolli läbinud taimed lähevad hästi kasvama ning see võib aidata raha kokku hoida hilisemate korduvistutuste arvelt. Kivi- ja puitpinnadki peavad taluma ettenähtud kasutuskoormust.
Autor: Kadi Vatsar