Jaanuaris jõustunud ning telekommunikatsiooniseaduse välja vahetanud elektroonilise side seadus (ESS) sätestab senisest täpsemalt lõppkasutaja õigused sideteenuse kasutamisel.
Üldkasutatav elektroonilise side teenus (edaspidi ka sideteenus) on ESS §2 kohaselt teenus, mida sideettevõtja pakub vastaval sideteenuse turul üldistel alustel kõikidele isikutele, ilma et isikud peaksid vastama mingitele neid teistest sarnastest isikutest eristavatele tunnustele. Seaduse kohaselt on teenus üldkasutatav eelkõige siis, kui selle osutamine on kestev ja järjepidev ning seda pakutakse sisuliselt ühesugustel tingimustel. Lõppkasutajaks loetakse klienti, kes ise üldkasutatavat elektroonilise side teenust ei osuta.
Sideteenuse pakkumisel lõppkasutajale lähtutakse lepinguvabaduse põhimõttest, arvestades ESSis sätestatud piiranguid. Sidevõrgule juurdepääsu teenust pakkuv sideettevõtja peab sõlmima lõppkasutaja soovil temaga liitumislepingu, mis poole taotlusel tuleb sõlmida kirjalikus vormis. Liitumislepingu sõlmimiseks tähtaega kehtestatud ei ole. Lõppkasutajat tuleb 30 päeva jooksul liitmislepingu sõlmimise avalduse lõppkasutaja poolt esitamisest teavitada, kas ja millal on võimalik liitumisleping sõlmida. Samuti ei tohi sideettevõtja põhjuseta liitumislepingu sõlmimisega viivitada.
Sideteenuse lepingu sõlmimisest võib sideettevõtja keelduda vaid seaduses nimetatud põhjustel.
Lepingu kohustuslikud tingimused on sätestatud ESSi paragrahvis 96 (muu hulgas tuleb lepingus sätestada sideteenuse kvaliteedinõuded, hooldusteenused, rikete kõrvaldamise kord ja tähtaeg). Sideettevõtja võib sideteenuse lepingu tingimusi ühepoolselt muuta, kui muutmise vajadus tuleneb õigusaktide muutmisest või kui pärast sideteenuse lepingu sõlmimist muutuvad lepingu sõlmimise aluseks olnud asjaolud ja sellega kaasneb sideettevõtjal lepingu täitmise kulude oluline suurenemine
Erinevalt seni kehtinud nõudest kõrvaldada rike ühe tööpäeva jooksul teadasaamisest tuleb sidevõrgu ja sideteenuse lõppkasutaja liini rike kõrvaldada mõistliku aja jooksul pärast rikkest teadasaamist.
Autor: Eneken Tikk
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.