16. märts 2005 kell 7:45

Börsikommentaar: Hansapanga aktsia võib taas kiiresti tõusma hakata

Hansapanga nõukogu ning juhatuse liikmete otsusest võib teha vaid ühe järelduse ? Swedbanki pakkumise läbimineku tõenäosus on nullilähedane.

Mis nüüd edasi saab? Kui Swedbank ennast lööduks ei tunnista ning asja sinnapaika ei jäta, on tal Suure Reedeni aega pakkumistingimusi muuta. Swedbank saab kas hinda tõsta või loobuda 95 protsendi osaluse nõudest.

Selleks, et vähemalt 35,29 protsendi aktsionäridele meelepärane olla (nii palju on ülevõtmise õnnestumiseks vaja Swedbankil aktsiaid kätte saada) peab tegema turuhinnast tublisti kõrgema pakkumise. See peaks olema vähemalt 10 protsenti aktsia turuhinnast kõrgem, s.t. tänase seisuga vähemalt 13,16 eurot ehk 205,9 krooni, aga nii mõnegi arvates kuni 14,5-15 eurot ehk 227-235 krooni.

Teine võimalus on, et Swedbank loobub 95 protsendi tingimusest ja lepib nende aktsiatega, kes pakkumise vastu võtavad. Ainsaks aktsionäriks, kes on lubanud pakkumise vastu võtta on EBRD. Juhul, kui EBRD jääb endiselt sellele seisukohale (EBRD esindaja Staffan Corona eile avaldatud väljaütlemist silmas pidades ma selles väga veendunud ei ole) saab Swedbank 64,5 protsenti aktsiatest. Kahe kolmandiku aktsionäride häälte kontrolli saamiseks jääb aga 1,5 protsenti ehk üle 4,5 miljoni aktsia puudu. Kahe kolmandiku häälte saamiseks peaks Swedbank arvatavasti pärast pakkumise tähtaja lõppemist aktsiaid turult kokku ostma hakkama.

Seega on loogiline, et Hansapanga aktsia hind hakkab lähipäevil kiiresti tõusma ja pärast lihavõtteid, juhul kui Swedbank ülevõtmispakkumise tingimusi ei muuda, on oodata hinnakorrektsiooni, mis võib olla üsna sügav.

Hetkel kuum