11. juuli 2005 kell 9:21

Rahapesu andmebüroo arestis poolaastaga 2,8 miljonit krooni

2005. aasta esimene kuue kuu jooksul arestis rahapesu andmebüroo 2,8 miljonit krooni ning seitse rahapesukahtlusega kontot, teatas keskkriminaalpolitsei.

Poolaasta lõpu seisuga oli büroo esitanud uurimisasutustele materjalid 16 kuriteosündmuse kohta kriminaalmenetluse alustamiseks, millest neljal juhul alustati menetlus rahapesu tunnustel. Peamisteks rahapesu eelkuritegudeks olid maksu- ja narkokuriteod. Alustatud kriminaalasjade raames on omakorda arestitud 5,5 miljonit rahapesukahtlusega krooni.

Tänavu alustas rahapesu andmebüroo reaalset järelevalvet ettevõtete suhtes, kes on kohustatud teatama rahapesukahtlusega summade liikumisest, seisab keskkriminaalpolitsei pressiteates. Esmajärjekorras võeti kontrolli valuutavahetusteenuste pakkujad ja kasiinod. Kokku jõuti 2005 aasta esimesel poolel läbi viia 43 kontrolloperatsiooni 22 ettevõttes.

Rahapesu andmebüroo juht Raul Vahtra sõnul näitab järelevalveoperatsioonide vajalikkust tõsiasi, et kontrollitud ettevõtted asusid võrreldes varasemate aastatega tunduvalt aktiivsemalt rahapesukahtlusest teatama.

'Järelevalve ei tähenda ainult kontrollimist ja karistamist - see on ka üheks teadlikkuse tõstmise efektiivseks vahendiks teatekohuslaste hulgas,? ütles Vahtra. ?Oleme püüdnud selgitada, et järgides kliendi tuvastamise nõuet ja teatades kahtlastest tehingutest rahapesu andmebüroole, ei täida ettevõtjad mitte ainult seadust, vaid hoiavad puhtana ka oma maine.?

Rahapesu andmebüroo on samas ka ettevõtetele selgitanud, et kui rahapesukahtlus ei leia kinnitust, hoiab büroo äri- ja pangasaladust nagu pangadki. Samuti ei anna rahapesubüroo infot, kes rahapesukahtlusest teatas.

Kokku laekus rahapesu büroole kuu kuuga 579 teadet rahapesukahtlusega tehingute kohta.

Rahapesu andmebürool on 2005. aasta jooksul plaanis valikuliselt kontrollida rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse nõuete täitmist kõigi seaduses sätestatud tegevusvaldkonna esindajate puhul. Kontrollitakse kinnisvaratehingute vahendajaid, väärisesemete müüjaid ja vahendajaid, automüüjaid ja muid isikuid, kes sooritavad või vahendavad tehinguid vähemalt üle 100 000 krooni ulatuses sularahas või üle 200 000 krooni sularahata.

Hetkel kuum