Sirje Rank • 5. oktoober 2005 kell 22:00

Brüssel tahab välismaal mobiiliga helistamise odavamaks muuta

Niisamuti on veebilehel näha võimalikud odavamad alternatiivid.

"Täiesti uskumatu, mis mobiiltelefoni kasutamine välismaal maksta võib," ütles Euroopa Komisjonis telekommunikatsiooni ala eest vastutav volinik Viviane Reding komisjoni algatusel teoks saanud veebilehe tutvustamisel.

Ühelt poolt on Euroopa Liidu 25 liikmesriigis väga suured hinnaerinevused, teisalt on välisriigis oma mobiiltelefoni kasutamist võimaldava roaming-teenuse tariifid hoolimata ELi sideturu avamisest jätkuvalt üsna kõrged. See on ebameeldiv nii reisihimulistele puhkajatele kui ka "arvestatav takistus äritegevusele ELi ühisturul", ütles Reding.

Komisjon loodab, et tarbijatele kergemini kättesaadav hinnainfo ja võimalused eri operaatorite pakkumisi võrrelda suurendavad survet hindade alanemise suunas. Muu hulgas annab veebileht õpetust, kuidas soodsamat teenusepakkujat valida.

Volinik ei välista samas ka regulatiivset sekkumist, kui turujõud ei toimi ja hinnad ei alane. "Seda aga alles viimase võimalusena," ütles Reding.

Komisjoni veebilehelt võib näiteks välja lugeda, et Eestisse saabunud soomlasel on kõige soodsam koju helistada, kui ta on Finneti klient ja räägib Tele2 võrgus. Kui firma

T-Mobile austerlasest kliendil tuleks aga Eesti operaatorite võrgus maksta neljaminutilise kõne eest 6,76 eurot, siis Teleringi klient maksaks Tele2 võrgus kõneldes 2,60 eurot.

Komisjoni võrgulehe puuduseks on, et välja on toodud vaid mõne riigi näidishinnad. Välismaal reisivate eestlaste tarvis näiteks hinnad Küprosel, Saksamaal, Ungaris ja Iirimaal. Selgub, et Saksamaal saab Elisa klient O2 võrgus kodustega neli minutit kõnelda 4,26 euro eest, samas kui Tele2 klient peab Vodofone'i võrgus maksma sama asja eest 12,38 eurot.

Veebilehe puudus on seegi, et hinnainfot, mis on praegu võetud septembrikuu sisuga, plaanib komisjon edaspidi uuendada alles iga kuue kuu tagant. Samuti pole kõigi riikide operaatorfirmad oma infot kättesaadavaks teinud. Näiteks Kreeka kohta pole üldse andmeid.

Viviane Reding väidab, et komisjoni kõrgendatud tähelepanu roaming-hindade vastu on juba positiivset tulemust andnud ning firmad on hakanud hindu langetama. Samuti on firmad välja tulnud puhkusepakettide jt soodsamaid tariife võimaldavate lahendustega.

Kolm operaatorfirmat - Vodafone, O2 ja T-Mobile - on komisjonilt saanud süüdistuse monopoolse turupositsiooni kuritarvitamises Saksamaal ja Suurbritannias. Need vaidlused kestavad.

Eile hommikul oli uus veebileht rivist väljas ja lingid ei töötanud. Põhjuseks oli ootamatult suur huvi, põhjendas veebilehe infoteenistus. Mõne tunni pärast olid probleemid kõrvaldatud.

Veebilehe aadress on: europa.eu.int/information_society/activities/roaming/index_en.htm

Tarbijale ühest kohast koondinfot andev veebileht on igati tervitatav, leiab EMT avalike suhete juht Kaja Pino. Palju see praktilist kasu annab, on iseasi. "Eks klient vaatab roaming-hindu ikka oma operaatori kodulehelt," arvas ta ja märkis, et EMT uuendab oma veebilehel infot kogu aeg.

Kommenteerides survet hindade alandamise suunas, ütles Pino, et erilisi muutusi pole viimane aasta toonud. Kuulda on olnud, et Vodafone mõnes riigis hindu alandab.

EMT ise otseselt puhkusepakette turule pole toonud, küll on aga loodud paketid ärimeeste huve silmas pidades. Samuti aitab kõnekulusid kokku hoida tagasihelistamise teenus, ütles Pino. Nii ei olnud Euroopast tuua tavatult kõrge tariifi näidist, sest hinnad on ühtlustatud. Mujalt maailmast võib aga näiteks Argentinast või Kuubalt koju Eestisse helistada vastavalt hinnaga 117 ja 73 krooni minut.

Hetkel kuum