Enam kui saja-aastase traditsiooniga puuvillaketrusvabrikus Baltex 2000 valitseb minnalaskmismeeleolu, nutvad kangrud kirjutavad lahkumisavaldusi.
Aastakümneid ühes vabrikus töötanud inimesi heidutab vabriku juhtide otsus tehas vähemalt kolmeks kuuks seisata ja inimesed üliväikese tasuga sundpuhkusele saata, kirjutab Postimees.
Kergetööstuse ametiühingute liidu juht Laivi Rõõmus lausus, et ametiühingute vastuseisu tõttu sai Baltex esialgu loa kuuenädalaseks sundpuhkuseks. Aga miski ei takista neil veel kuueks nädalaks uut luba taotleda.
«Kardame, et ettevõte ei suuda uuesti tööd käivitada,» lausus Rõõmus. «Loodame, et suudab, sest see on pikkade traditsioonidega ettevõte.»
Artikkel jätkub pärast reklaami
Baltexit kimbutavad ka inkassofirma võlanõudjad, kes esindavad Saksa lõngatootjat. Pidevalt maksmata arvete pärast annab Eesti Energia tehasele voolu vaid ettemaksu eest. Maksuameti pressiesindaja teatel küünib ettevõtte riigimaksude võlg koos intressiga seitsme miljoni kroonini.
Tolaram Grupi poolt ettevõtte juhiks palgatud Meelis Virkebau möönab raskusi ja maksuvõlgu, aga ometi kinnitab, et nii juhtkond kui ka omanikud teevad kõik, et hiigeltehas taas jalule upitada.
Virkebau ütles, et ettevõte on koostanud reorganiseerimisplaani. Selle osa on ettevõtte osaline sulgemine talveks, et vähendada kulu.
Baltex tahab välja vahetada kogu tehnoloogia, et olla valmis proovikiviks.
Nimelt tahab aastakümneid laiatarbekangaste kudumisele pühendunud tehas hakata tootma n-ö eriotstarbelist tekstiili ja ka ülikvaliteetset kangast. Sellist, mida enamik Baltexi töölisi eales osta ei jaksaks.
«Ei tohi toota sortimenti, mis konkureerib Aasiaga,» ütles Virkebau. «Ei ole mõtet toota kangast, mida müüakse supermarketeis, meie kanga müügikohaks peab olema eksklusiivne kaubamaja.»