Kevadel tuleb müüki 22 miljonit taime

Esko Krinal 01. veebruar 2006, 00:00

Metsade uuendamiseks kasutatakse põhiliselt hariliku kuuse, hariliku männi ja arukase taimi.

RMK taimetootmise valdkonna esmane ülesanne on toota taimi eelkõige riigimetsa uuenduse tarbeks. Riigimetsade uuendamise mahud on juba aastaid püsinud stabiilsena, kasutades aastas umbes 10-11 miljonit taime uue metsa rajamiseks.

Erametsade uuendamise mahud on seevastu kasvava trendiga. Kui viis aastat tagasi kasutati metsastamiseks umbes miljon taime, siis 2005. aastal oli eramaade metsastamise maht juba keskmiselt seitse miljonit taime. Eesti metsad jagunevad omandiliselt suurtes piirides pooleks, mistõttu on maksimaalne taimede kasutamine eramaadel samas suurusjärgus mis riigimetsas, s.o 10 miljonit taime. Seega on Eesti võimalik metsataimede turg 20-25 miljonit taime aastas.

Taimede kasvatamise mahud suurenevad vastavalt vajadusele. 2006. aasta kevadeks on Eesti taimekasvatajatel müügiks umbes 22 miljonit taime, mis katab nii metsade uuendamise kui ka põldude metsastamise vajaduse.

Taimede hinnad on viimase viie aasta jooksul olnud stabiilsed, kusjuures hindade juures tuleb eraldi vaadelda avajuursete taimede ja suletud juurekavaga taimede (nn potitaimed) hindasid. Avajuursete okaspuu taimede hinnad: kuusk 2,5 krooni, mänd 1,2 krooni. Kase hind on selle aja sees tõusnud 1,2 kroonilt 1,8 kroonini, mille on tinginud põllumaade metsastamise toetuse määruse nõue lehtpuu istutamiseks 25% kogu taimede mahust ja sellest tulenevast nõudluse hüppelisest suurenemisest.

Potitaimi on suuremas mahus kasvatama hakatud alles viimastel aastatel ja nad on avajuursetest kallimad: kuusk 3,0 krooni, mänd 2,1 krooni ja kask 2,8 krooni. Samas on isegi selle lühikese aja jooksul näha, et kuuse hind on alanemas. Arvan, et lähiaastatel ühtlustub avajuurse ja potikuuse hind 2,5-2,7 krooni juures. Männi ja kase avajuurse ja potitaime hind jääb tootmistehnoloogilistest erinevustest ja kuludest lähtuvalt nähtavasti praegusele tasemele.

Taimede tellimuse saab vormistada e-posti teel RMK kodulehelt, mille alusel vormistatakse müügileping ja saadetakse see tellijale postiga allkirjastamiseks. Leping jõustub, kui see on kahepoolselt allkirjastatud. Taimede jaemüük algab, olenevalt kevadistest ilmastikuoludest, kaks nädalat pärast maa sulamist (tavaliselt 1. mail) ja lõpeb juuni keskpaigas. Jaemüügis realiseeritakse taimed, mis on lepingutest üle jäänud. q

Vaata ka www.rmk.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing