Kipsplaadi paigaldamisel palju lohakust

Ketlin Priilinn 08. märts 2006, 00:00

Danville OÜ töödejuhataja Anders Niimeistri sõnul on keskmine ehitaja sageli väga räpakas ning paneb kipsplaati tihtipeale lohakalt. "Hooletu töö korral võib kipsplaat üsna kergesti jääda loodist välja või lausa kõveraks," selgitab Niimeister. "Või siis ei panda piisavalt plaadikruvisid, üritatakse nende arvel kokku hoida."

Toome OÜ juhataja Vahur Toomingu sõnul on töö kvaliteet pahatihti ehmatav: "Paraku olen näinud igasuguseid pilte, kus korralikust tööst ei saa juttugi olla," kinnitab Tooming. "Näiteks on kipsplaat papinaeltega puitalusele löödud. Sageli tulenevad vead teadmatusest, aga enamikul juhtudel on need tingitud siiski lihtsalt puhtakujulisest hooletusest."

Vennad Ehituse OÜ juhatuse esimehe Andrus Mutli sõnul on kipsplaadi paigaldamiseks erinevaid meetodeid. "Kõige sagedamini kruvitakse plaat metallkarkassi külge, aga samuti on võimalik seda spetsiaalse liimaineid sisaldava seguga seina külge kleepida," ütleb ta. "See variant on mõnes mõttes isegi kasulikum, sest siis ei lähe ruumist midagi kaduma, karkassiga läheb toapinnast ca 5 cm kaotsi. Sealjuures on oluline, et nakkumine oleks hea."

Samas toob ta kleepimise negatiivse poolena välja, et siis ei ole ruumipuuduse tõttu võimalik seina tagantpoolt soojustada.

Ka Mutli kinnitab, et vigu tehakse suhteliselt palju. "Ei jälgita juhendeid, pannakse liiga vähe kipsikruvisid, jäetakse kruvipead inetult välja paistma," loetleb ta. "Või kui kleepimise korral aluspind ei haaku, oleks kasulik see nakkeparandajaga üle teha."

Vigu tehakse ka kipsplaadi viimistlemisel. "Näiteks jäetakse tugevdavad nurgaliistud panemata," ütleb ta. "Kõige sagedasem viga viimistluse juures on aga see, et plaati ei pahteldata tervenisti üle, vaid kaetakse pahtliga näiteks ainult vuugikohad. Lauspahteldus on aga korraliku tulemuse saamisel oluline."

Õige töö korral mõõdetakse enne kipsplaadi paigaldamist välja seina pikkus ja joonistatakse see paberile.

"Seejärel pannakse maha vöö või rööbas, nagu ehitajad seda nimetavad, ning sinna külge kinnitatakse siis vertikaalpostid," ütleb Anders Niimeister. "Sinna vahele võib heliisolatsiooni või siis soojustamise eesmärgil panna kivivilla ning karkassi külge tuuletõkkepaber." Pärast seda ei olegi enam muud vaeva, kui kipsplaat kruvide abil seina külge kinnitada.

Töövahendeid kipsplaadi paigaldamiseks läheb Danville OÜ töödejuhataja Anders Niimeistri sõnul vaja päris palju. "Kõigepealt on tarvis lõikevahendeid, millega karkassi lõigata," räägib ta. "Siis on vajalikud veel loodid, ketaslõikur, plekk-käärid, korralikud elektririistad ning trellid."

Toome OÜ juhataja Vahur Tooming leiab, et lisaks muudele vajalikele tööriistadele nagu akutrell, nuga ja kruvid, oleks äärmiselt mugav kasutada tõstukit. "Seda võiks kasutada nii seina kui ka lakke paigaldamise korral," soovitab ta.

"Tõstuk lihtsustab oluliselt töö tegemist, kuna sellisel juhul saab sellega edukalt hakkama ka üks inimene, muidu on see tavaliselt ikka mitme mehe töö," lisab ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:49
Otsi:

Ava täpsem otsing