Reformierakonna pooltõed Harju tänavast

Taavi Aas 29. märts 2006, 00:00

Harju tänava ostutehing on tekitanud opositsioonis paanika. Kas tõesti saab ükskord korda aastaid vanalinna ühel peatänaval laiutanud varemed? Kuidagi ei taha Reformierakonna juhitud opositsionäärid leppida sellega, et tänane linnavalitsus on asunud töiselt tegutsema.

Protsesside peatamiseks kõlbavad Reformierakonna esindajatele kõik vahendid. Poliitikasse tõmmatakse politsei (kes maa ostus midagi kriminaalset ei tuvastanud) ja kohus.

Esitades avalduse kohtule, ei mõelnud Reformierakond ilmselt sellele, milliseid tagajärgi linnajuhtimisele toob endaga kaasa volikogu otsuste vaidlustamise pretsedendi loomine. Või ongi nende eesmärk linna juhtimise pidurdamine?

Kas tõesti on Reformierakond ennast igaveseks opositsiooni määranud, et tulevik neile korda ei lähe?

Opositsioonile kõlbab ka teadlik tõe varjamine. Ühes oma teleesinemises teatas Keit Pentus, et Harju tänaval tuleks algatada detailplaneering haljasala loomiseks. Samal ajal teadis ta väga hästi, et seal on eraomanike poolt juba algatatud detailplaneering hoonestamiseks.

Linn on küll püüdnud seda peatada, kuid kohus on juba korra öelnud, et planeering tuleb lõpuni menetleda. Ehk teisisõnu, sinna saavad omanikud ehitusõiguse. Sellest ja ainult sellest lähtusid pooled läbirääkimistel.

Ilmselt on opositsioonipoliitikud suutnud ennast kinnisvarahindadega vanalinnas kurssi viia. Sest vähemalt nüüdseks on lõppenud hala hinna üle.

Jah, sada viiskümmend miljonit on suur raha, kuid selle eest omandatakse ka maa vanalinnas! See aga on selline väärtus, et isegi eksperthinnangut tehes polnud ekspertidel seda millegagi võrrelda.

Viimases hädas võeti võrdluse aluseks kinnistud Kadriorus! Kuid selge on see, et kuigi Kadriorg on kinnisvara mõistes kallis piirkond, ei ole see siiski vanalinn.

Hoopis imelik on Reformierakonna kui ärieliidi ühe eestkõneleja suust kuulda sundvõõrandamise ainuõigsust.

Sundvõõrandamine ei ole võluvits, millega võidelda eraomanike vastu. See on äärmuslik abinõu ja selle rakendamine nõuab ka kindlate juriidiliste eelduste olemasolu.

Harju tänava puhul neid aga polnud. Sest veel kord, nii nagu Keit Pentus väga hästi teab, ei ole seal ega saa praegustel tingimustel ka algatada planeeringut haljasala loomiseks. Enne peab linn saama maa omanikuks. Ja ka sundvõõrandamisel hüvitatakse omanikele tegelik väärtus.

Ka ajakirjanduses kõlasid alguses väited ostuhinna ebaadekvaatsusest, või mis veel hullem - korruptsioonist. Äripäev on oma mitmes loos teravalt kritiseerinud tehingut ja nimetanud seda koguni haisvaks.

Kuid kinnitan veel kord - harjuge maa väärtusega. Sellessamas Harju tänava hindamisaktis kinnitasid eksperdid, et korterite hinnatase vanalinnas on 80 tuhat krooni ruutmeetri eest ja selles valguses on ehitusõiguse omandamine 17 tuhande krooniga odav.

Nii et vähem emotsioone ja rohkem arvestust, seda eriti majandusajalehes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing