Paet: Balti riikidel ÜRO juhi kohale hea kandidaat

20. september 2006, 08:37

New Yorgis ÜRO peaassambleel viibiva
välisministri Urmas Paeti hinnangul on Läti presidendi Vaira Vike-Freiberga
kandidatuuri esitamine ÜRO peasekretäri kohale igal juhul Baltimaadele
kasulik.

„Et Balti riigid tulid välja tugeva kandidaadiga ja ennast sellega teadvustasid, ei tee igal juhul paha,” ütles Paet Äripäevale telefoni teel antud intervjuus.

Urmas Paeti sõnul oli Vike-Freiberga nimetamisel ÜRO peasekretäri kandidaadiks mitu põhjust: tegemist on tugeva isiksusega, kel on väga kõva rahvusvahelise suhtlemise kogemus. Samuti on Läti presidendi kandidatuur oluline Ida-Euroopa grupile, millel pole 60 aastat olnud võimalust ÜRO peasekretäri kohale oma kandidaati üles seada. „Ning lõpuks võiks kindlasti olla käes ka aeg, mil ÜRO peasekretäriks saab naine,” lisas välisminister.

Kuigi ametlikku rotatsiooni peasekretäri valimiseks pole, sõlmisid osad riigid enne eelmise ÜRO juhi Kofi Annani valimisi kokkuleppe, et järgmine peasekretär tuleb Aasiast. „Kuid Eesti ja teised Balti riigid tollal selle kokkuleppega ei ühinenud,” ütles Paet.

Väliminister sõnas, et Vike-Freiberga võidušansse on keeruline hinnata, tegemist on konkurentsiolukorraga. „Ka Aasiast on viis kandidaati, mitte üks,” viitas Paet, lisades, et paljud riigid langetavad otsuse viimasel hetkel. Kui Vike-Freiberga peaks saama ÜRO peasekretäriks, saadab see Paeti hinnangul maailmale tugeva sõnumi, et ka meie piirkond on valmis globaalsetel teemadel kaasa rääkima ning on täie jõuga tagasi maailmakaardil.

Praeguse ÜRO peasekretäri Kofi Annani volitused lõppevad selle aasta lõpul ning uus peasekretär peaks ametisse asuma 1. jaanuarist 2007. Uue peasekretäri valimise täpne aeg pole veel teada.

ÜRO peasekretäri nimetab ametisse 192st riigist koosnev peaassamblee 15-liikmelise julgeolekunõukogu soovitustel. 1999. aastal Läti presidendiks valitud Vike-Freiberga on ka ÜRO peasekretäri saadik ÜRO reformi küsimustes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. September 2006, 08:37
Otsi:

Ava täpsem otsing